Cambia lingua:

 

Bine ați venit pe pagina Extensiei de la Roma a Facultății de Teologie Ortodoxă din București!

 

FTOUB Roma   FTOUB   Patriarhia Română    Episcopia Italiei   Contact

 

Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, al Bisericii Ortodoxe Române, în luna septembrie 2017, la Roma, au debutat cursurile Extensiei Facultății de Teologie Ortodoxă din București, având ca unică secțiune Teologia Pastorală.

Extensia de la Roma a Facultății de Teologie Ortodoxă „Iustinian Patriarhul” a Universității din București, aflată sub tutela Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, își propune să-și atingă obiectivul pentru care a luat ființă, acela de a împărtăși celor chemați cunoașterea lui Dumnezeu și de a asigura astfel slujitorii Bisericii din diaspora. Astfel, cei care își doreau să studieze Teologia Pastorală și din pricina distanței față de țară nu reușeau, astăzi au posibilitatea să-și împlinească acest deziderat. Iar faptul că în cadrul Extensiei sunt înscriși, până acum, studenți din mai multe țări europene (Italia, Spania, Franța, Marea Britanie, Germania), ne confirmă că exista voință în acest sens.

Trebuie remarcată și apreciată jertfa depusă de către profesorii Facultății de Teologie de la București, care se deplasează în fiecare săptămână pentru a împărtăși studenților cunoștințele lor neprețuite despre Dumnezeu. Nu trebuie diminuată nici aprecierea față de studenții înscriși în cadrul Extensiei, care își găsesc resurse și timp, în contextul viețuirii deloc ușoare în diaspora.

Un cuvânt de mulțumire trebuie îndreptat și către Institutul Pontifical Oriental din Roma, care pune la dispoziție spațiile în care cursurile să poată avea loc.

Sunt așteptați la înscriere, cu multă bucurie, toți cei care își doresc să aprofundeze cunoașterea teologică, având la îndemână un resort intelectual și cultural foarte bogat, asigurat de către o instituție de tradiție din țara noastră, ai cărei profesori, de-a lungul existenței sale neîntrerupte, a dăruit Bisericii Ortodoxe Române vrednici slujitori ai Sfintelor Altare.

 

Cu ajutorul Domnului, am ajuns la finalul celei de-a patra generații de studenți și ne pregătim pentru a o primi pe cea de-a cincea, preînscrierile fiind deja deschise.

 

Sesiunea de admitere din acest an va avea loc în perioada 22-27 septembrie 2021, în prezență fizică, la Roma. Preînscrierile au început deja, doritorii fiind rugați să ia legătura cu secretariatul Extensiei de la Roma. 

 

Rugăm pe toți cei interesați să contacteze, pentru mai multe detalii și informații la zi, Secretariatul Extensiei, aflat în grija Părintelui Secretar Horia Grădinaru,  la adresa de e-mail: Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. È necessario abilitare JavaScript per vederlo. sau la numărul de telefon: 0039 339 665 30 92.

 

Urăm succes tuturor candidaților!

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 

 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 

 
 
 

construimcatedrala.ro

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

12694977