Cambia lingua:

Bologna Vest

 

Parohia Sfântul Apostol și Evanghelist Luca (18 octombrie) / Parrocchia San Luca, Apostolo e Evangelista (18 ottobre)
Biserica: Chiesa San Giovanni Battista, via. Olmetola Nr.7. Bologna

email: Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. È necessario abilitare JavaScript per vederlo.

 

 

 

Pr. Trandafir Vid

mobil: +39 327 266 72 32;

email: Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. È necessario abilitare JavaScript per vederlo.

 

 


 

Parohia „Sfântul Apostol şi Evanghelist Luca” Bologna Vest, cu sediul în Bologna, Via Olmetola nr.7,  funcționează în continuitatea Parohiei Bologna Vest - Casalecchio di Reno, din localitatea Casalecchio di Reno. Aceasta a fost înființată cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Italiei, la data de 27 noiembrie 2011, pentru întâmpinarea nevoilor spirituale crescânde ale credincioşilor ortodocşi români din partea de vest a Bolognei, arie geografică ce se extinde spre alte oraşe printre care Casalecchio di Reno (unde a şi fost stabilit sediul administrativ), Sasso Marconi, Zola Predosa, Anzola dell’Emilia şi altele. Pentru susţinerea oficiului de paroh, a fost transferat  de la Parohia Castiglione dei Pepoli, protopopiatul Emilia Romagna, părintele Petru Mihai Enescu, care a îndeplinit această ascultare până la data de 1 august 2013, când parohia a fost preluată de către actualul paroh, părintele Trandafir Vid. La șase luni după numirea acestuia, parohia a fost mutată din Casalecchio di Reno în Bologna, unde prin bunăvoința curiei catolice s-a primit în comodat de gestiune o biserică seculară din cartierul Borgo Panigale, zona Casteldebole.

          Prin strădania credincioșilor și binecuvântarea Preasfințitului Siluan, biserica a fost supusă unui proces de concordare cu tradiția și spiritualitatea ortodoxă. Astfel, s-a așezat o catapeteasmă sculptată în lemn de stejar de meșteri bucovineni, strane de cântăreți, strane pentru credincioși și scaunul arhieresc realizate în aceeași tehnică artizanală. S-a acoperit pardoseala cu mochetă, s-a amenajat un paraclis și s-au așezat pe pereți icoane bizantine, în așa fel încât biserica a devenit o oază de ortodoxie și românism pentru confrații noștri așezați vremelnic, în acest colț al Italiei.

          Dincolo de grija pentru Casa Domnului, parohul împreună cu credincioșii s-au implicat susținut în participarea la manifestările majore organizate de Episcopia Italiei, precum festivaluri, conferințe, edițiile Universității de vară a Centrului de Studii Teologice Sfântul Dionisie Exiguul, și multe altele. Au trecut pragul bisericii noastre, pentru conferințe, slujire sau vizite ocazionale, numeroase personalități ale mediului teologic și cultural românesc, precum domnul Bogdan Tătaru - Cazaban ambasador al României la Vatican, domnul George Bologan, ambasadorul României în Italia, scriitorii Petre Crăciun, Ioan Pintea, Cristian Munteanu, pr. Constantin Necula, pr. Ioan Chirilă, pr. Daniel Benga, pr. Patriciu Vlaicu, pr. Sorin Mihalache, pr. Vasile Gavrilă și mulți, mulți alții.

          În cadrul parohiei funcționează o Școală Românească ce o are drept coordonator pe doamna prof. Vid Diana și o Școală Catehetică, sub îndrumarea domnișoarei Fabiola Gîrneață. Activitatea tinerilor parohiei este îmbogățită de Ansamblul de Dansuri și Tradiții Populare pentru copii și adolescenți Floare de Colț, condus de instructorii profesioniști de dans popular Viorel și Corina Goron.

          Pentru toate cele realizate pe tărâmul mărturisirii lui Hristos și a vitalizării spiritualității românești în Diaspora, dăm slavă lui Dumnezeu Celui ce pe toate le plinește și le sfințește.

 

 

contentmap_plugin

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 

 
 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 

 
 
 

construimcatedrala.ro

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

13236170