PAROHIA SĂPTĂMÂNII - Parohia “Sfântul Sfințit Mucenic Ipolit al Romei” din Ciampino – al 8-lea hram

Campino este o localitate situată în area metropolitană a Romei, plasată strategic între capitală și zona Castelli Romani, locul unde se află unul dintre cele două aeroporturi ale Romei.

Parohia Sfântul Sfinţit Mucenic Ipolit al Romei din Ciampino este, putem spune, încă în formare. A fost hirotonit preot pentru Ciampino (Lazio I, centru-vest) părintele Marius Dumbravă, la 15 august 2012, la sediul episcopal. Din păcate, s-au întâlnit numeroase dificultăţi în a găsi un spaţiu pentru săvârşirea sfintelor slujbe. De aceea, abia în februarie 2013, în Gregna di Sant’Andrea (adiacent oraşului Ciampino), comunitatea a reuşit să găsească o sală la una dintre bisericile catolice, dar şi aceea provizorie. Astfel, s-a decis căutarea unui spaţiu de închiriat privat, care a fost găsit relativ repede, iar pe 2 martie s-a săvârşit prima Sfântă Liturghie.

Cu ocazia Prăznuirii Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș, duminică 15 septembrie 2013, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, însoțit de părintele Ioan Drăgănicea și de părintele ierodiacon Efrem, a slujit pentru prima dată de la formarea comunității parohiale din Ciampino, aducând în dar Sfântul Antimis destinat parohiei Sfântul Mucenic Ipolit al Romei (până la acea dată a fost folosit un Antimis dedicat misiunilor).

În 10 ianuarie, 2019, după aproape 6 ani de slujire, din păcate am fost nevoiți să căutăm un alt spațiu deoarece proprietarul imobilului nu a mai dorit reînoirea contractului. O problemă dificilă și momente grele pentru comunitatea noastră, dar Sfântul Mucenic Ipolit a avut grijă, ca și acum 6 ani când nu reușeam să găsim un locușor al nostru pentru a da slavă lui Dumnezeu, și ne-a „dăruit” prin bunăvoința Bisericii Catolice un nou spațiu de slujire. Am reușit să îl restructurăm repede prin jertfelnicia credincioșilor care au făcut eforturi mari ca la începutul lunii martie să săvârșim prima Sfântă Liturghie aici. Și dacă tot ne-am mutat în „casa noua”, Domnul ne-a îmbogățit parohia, prin bunăvoința Preasfințitului  Părinte Episcop Siluan, cu daruri speciale și înălțătoare: Sfintele Moaște ale Sfântului Ierarh Nicolae, ale Sfintei Mucenițe Victoria și ale Sfinților Mucenici Amat si Placid. Iar o săptămână mai târziu prin ajutorul unui frate preot am primit și o părticică din Sfintele Moaște ale ocrotitorului parohiei noastre, Sfântul Sfințit Mucenic Ipolit, episcopul Romei.

Bucuria credincioşilor este mare, deoarece reuşesc mult mai uşor să ajungă să dea slavă lui Dumnezeu în zilele de sărbătoare. Mulţumim Domnului pentru purtarea de grijă şi ne rugăm să binecuvânteze, să sporească în credinţă şi mica comunitate din Ciampino.

Urgența Coronavirus

 

Cerca

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  LA MISSIONE DI SAN NICOLA

  LA MISSIONE DI SAN NICOLA

   

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Notizie dalla diocesi

  construimcatedrala.ro

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vi consigliamo

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

   

   

  I giovani ortodossi

  Numero totale di visitatori

  12039476