PAROHIA SĂPTĂMÂNII - Parohia “Sfântul Sfințit Mucenic Haralambie” din Palermo – al 15-lea hram

Palermo, oraş din insula Siciliei, este aşezat în sudul Italiei, având ca singura modalitate de trecere din Reggio Calabria în Messina doar bacul. Parcurgând aproximativ 240 km, se ajunge în oraşul cu cel mai mare număr de populaţie - peste un milion două sute de suflete - care este aşezat pe malul Mării Mediterane, înconjurat de munţi. Oraşul are o parte istorică foarte veche, clădiri vechi care dau impresia că stau să se dărâme, construite din piatră, cu străzi înguste şi pavate cu piatră cubică, dar şi o parte nouă, modernă, cu străzi largi, dar neîncăpătoare din cauza traficului şi a locuitorilor. Acest oraş se remarcă prin frumuseţea clădirilor construite în stilul baroc și prin bisericile foarte vechi în care se păstrează picturile în frescă şi mozaic. Unul dintre punctele reprezentative este „Catedrala de la Monreale”, ce datează de la anul 1.100, cu un frumos mozaic reprezentând Facerea şi scene din viaţa Mântuitorului. Tot aici se găsesc moaşte ale Sfinţilor Apostoli şi martiri din primele secole. În oraş se află un parc dedicat lui Nicolae Bălcescu ( 23 aprilie 1819-28noiembrie 1852 ) istoric și patriot al poporului român, având în centru statueta cu bustul acestuia, unde an de an se fac activitati culturale .

La iniţiativa şi cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Iosif, Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale și Meridionale, şi sub îndrumarea directă a Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, pe atunci episcop vicar al aceleiaşi mitropolii, s-a luat hotărârea de a se înfiinţa prima parohie în Insula Siciliei, la Palermo. În anul 2005, în luna noiembrie, a fost trimis pentru această misiune preacucernicul părinte Ionel Barbărasă.

Dintru început a fost ales ca ajutor şi protector Sfântul Sfinţit Mucenic Haralambie (+202) , cel mai vârsnic martir al biserici ortodoxe la vârsta de 113 ani, prăznuit de Biserica Ortodoxă pe 10 februarie. Numele sfântului este de origine grecească, fiind compus din cuvintele “haris” (har) şi “lampos” (lumină, strălucire), drept pentru care el ar putea să însemne “strălucire a harului”.

Viaţa parohiei a început în comuniune şi împreună-slujire cu părintele Giovanni Festa, paroh la biserica „San Marco di Efes”, aparținând comunității grecești, sub binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Ghenadie, Patriarhia Greciei, unde, după câteva luni de la venirea părintelui Ionel Barbărasă şi până la primirea unei biserici, au slujit împreună. În urma cererii comunității românești, Eminența Sa, Cardinalul Paolo Romeo, Arhiepiscop de Palermo, a îngăduit ca slujbele ortodoxe să se desfăşoare în biserica “San Giorgo dei Genovesi”, din martie 2006 până în aprilie 2009, iar apoi parohia să fie mutată în biserica “Maria Invalverde”, credincioșii bucurându-se în fiecare duminică şi miercuri de Sfânta Liturghie, iar joia şi sâmbăta de acatiste, vecernie şi alte slujbe specifice cultului ortodox.

Pe 17 aprilie 2006 a fost hirotonit întru diacon şi apoi preot Valentin Dumitru Ilieş, iar după câteva luni a fost trimis să adune comunitatea şi să pună piatra de temelie la parohia Sfânta Muceniţă Agata în Catania. În anul 2009, la vizita Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, în 10 decembrie, a fost hirotesit întru citeţ Andrei Agape, întru ipodiacon Ioan Agape, pentru parohia Sfântul Haralambie, şi hirotonit preot Nicolae Chilcos, pentru a înfiinţa parohia la Raguza. La această mare bucurie şi binecuvântare, au participat toţi preoţii şi diaconii din Sicilia, fiind atunci şase preoţi şi doi diaconi, avându-l pe preacucernicul părinte Ionel Barbărasă protoiereu al Siciliei şi Calabriei.

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, în anul 2011, luna martie, preacucernicul părinte Ionel Barbărasă a fost chemat să continue activitatea pastorală la Ancona, iar în locul său, a fost chemat de la Messina, preacucernicul părinte Martinian Constantin Epure, pentru a continua activitatea pastorală şi catehetică în parohie. Din data de 13 martie a fost însărcinat să slujească Sfânta Liturghie, iar pe 18 aprilie i-a fost încredinţată şi administrarea acesteia.

An de an, de Ziua Naţională, 1 decembrie, a fost organizat un concert de muzică instrumentală de filarmonică cu cinci instrumente, dar şi muzică patriotică, cântată de enoriaşii parohiei cu multă emoţie şi dragoste faţă de ţara în care Domnul a rânduit să se nască, amintindu-și cu drag de tradiţia şi strădania poporului român. De sfintele sărbători ale Sfântului Nicolae şi Naşterii Domnului s-au împărţit daruri copiilor din parohie, aceştia participând cu diverse activităţi prin cântece şi poezii, colinde şi spectacole tradiţionale. În anul 2009 s-au făcut două pelerinaje, unul la Bari, unde se găseşte mormântul şi moaştele Sfântului Nicolae, şi la Castelbuono, în provincia de Palermo, unde se află capul Sfintei Ana, mama Sfintei Fecioare Maria. Pe 25 aprilie şi 1 mai 2012 s-au organizat excursii în provincia de Trapani, cu vizitarea parohiei Sfântul Leon de Catania şi ruinele de la Segesta. La Catania credincioșii s-au închinat la o părticică din moaştele Sfintei Muceniţe Agata, ce se află în biserica ortodoxă română, fiind ocrotitoarea parohiei, şi, de asemenea, au vizitat vulcanul Etna, cu o înălţime de peste 3.000 m, singurul vulcan activ din Europa, şi oraşul Taormina, unde, în secolul al II-lea, Sfântul Pangratie, sfinţit de către Sfântul Apostol Petru, a propovăduit Evanghelia lui Hristos .

Cu mare binecuvântare, în 6 august, au fost aduse moaştele Sfântului Ierarh Nicolae şi acoperămintele Sfintei Muceniţe Filofteia, cărora creştinii au avut bucuria de a se închina, citindu-se acatistele acestora şi făcându-se slujba aghiesmei mici. În data de 15 august, de Adormirea Maicii Domnului, după ce s-a participat la Sfânta Liturghie, s-a organizat şi o agapă creştinească pentru cei nevoiaşi.

Prin binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, pe 14 septembrie, au fost aduse o părticică din lemnul Sfintei Cruci şi din moaştele Sfinţilor Apostoli. Pe 14 octombrie, de Sfânta Cuvioasă Parascheva, după Sfânta Liturghie, s-au împărţit pentru nevoiaşi şi credincioşi peste 350 de porţii de mâncare. Sunt organizate săptămânal acţiuni catehetice joia şi sâmbăta pentru tineri, dar şi acţiuni de îngrijire pentru familiile nevoiaşe, femeile văduve şi pentru tinerele mame singure. Parohia răspunde permanent şi activităţilor episcopiei, ca “Braţele Părinteşti”, adoptând până în prezent trei copii, Şcoala catehetică, susţinerea parohiilor cu probleme financiare, susţinerea construcţiei Catedralei Mântuirii Neamului, colecta de Sfântul Nicolae, pentru susţinerea episcopiei şi mitropoliei etc.

Ipodiaconul Ioan Agape a fost hirotonit diacon în anul 2012, de hramul parohiei, 10 februarie. În luna septembrie, tânărul citeţ Andrei Agape, după o activitate de cinci ani la strană, a fost chemat la treapta diaconiei de către Preasfinţitul Părinte Episcop Siluan, în data de 2 septembrie, şi hirotonit preot pe 9 a aceleiaşi luni, fiind trimis pentru activitate pastorală şi catehetică la Cagliari, în Insula Sardenia.

Cu binecuvântarea PS Siluan ïn anul 2013 parohia a primit o biserica, în Via Pizza San Vito, Oratorio di San Vito (1630), ce era părăsită de peste 60 ani , fiind necesar renovarea acesteia. Lucrările au durat aproximativ un an, timp în care a fost refăcut acoperișul și interiorul biserici unde în 2014, în Joia mare, s-a slujit Sfânta Liturghie iar enoriașii au avut bucuria să participe la Sfintele Paști în propriul lăcaș de cult. Cu ajutorul Lui Dumnezeu și sustinerea financiară a enoriașilor au fost finalizate în mare lucrările și s-a montat catapeteasma, în unele locuri fiind împodobită și cu pictură bizantină.

PS Siluan a târnosit biserica în 12 februarie 2017 unde au participat toți preoții și diaconii din protopopiatul Sicilia, iar  preacucernicul părinte Nicolae Chilcos a fost numit protoiereu de Sicilia și părintele paroh Martinian Epure a fost ridicat la rangul de iconom stravrofor . Bucuria sfințiri biserici a cuprins tot orasul palermitan participând autoritațile cetații, primarul Leoluca Orlando, episcopul Lorefice Corrado, Mons. Michele Penisi de Monrale  și autoritațile române de la Consultat. Lucrările au luat sfârșit în ianuarie 2018 când fațada biserici a fost îmbrăcată în haină de sărbătoare așteptând credincioșii să se bucure de binecuvântările revărsate de Dumnezeu asupra parohiei, dând slavă Lui pentru toate.

Dorind să acopere locurile locuite de români din vecinătatea oraşului Palermo, în fiecare lună se organizează întâlniri la Cefalu, Castelbuono, Cerda, Partinico, Corleone și Camarata, participând la rugăciune şi la programul de cateheză..

 

 

 
 

Urgența Coronavirus

 

Cerca

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  LA MISSIONE DI SAN NICOLA

  LA MISSIONE DI SAN NICOLA

   

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Notizie dalla diocesi

  construimcatedrala.ro

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vi consigliamo

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

   

   

  I giovani ortodossi

  Numero totale di visitatori

  12042351