PAROHIA SĂPTĂMÂNII - Parohia “Sfântul Ierarh Leon al Cataniei” din Alcamo – al 8-lea hram

Parohia Ortodoxă Română “Sfântul Ierarh Leon, Episcopul Cataniei” se află în oraşul Alcamo, provincia  Trapani, acesta fiind un oraş situat la poalele Muntelui Bonifato. Are o populaţie de circa 45.000 de locuitori și găzduiește o comunitate de aproximativ 850 de români. Oraşul Alcamo are multe biserici, dintre care o bună parte sunt exemple de arhitectură barocco-siciliană, conservând picturi şi sculpturi în frescă, de o mare valoare.

Parohia „Sfântul Ierarh Leon al Cataniei” a fost înfiinţată în luna august 2009, din încredinţarea Preasfinţitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Primul paroh a fost preotul Ciprian Munteanu, care s-a îngrijit de reabilitarea și amenajarea Bisericii „San Vito” din Piazza „San Vituzzo” - Alcamo, ce a fost închisă timp de trei decenii. Inaugurarea oficială a Sfântului locaşului destinat comunității ortodoxe române din Alcamo și împrejurimi, a avut loc pe 14 octombrie 2009, în ziua pomenirii Sfintei Cuvioase Parascheva. Pe 9 decembrie 2012 s-a săvârşit prima Liturghie arhierească de către Preasfinţitul Părinte Siluan. Misiunea părintelui Ciprian Munteanu s-a încheiat în vara anului 2013, după care, în perioada 2013 - 2016, Parohia Ortodoxă Română din Alcamo a fost păstorită de preotul Daniel Băcăuanu.

În toată această perioadă de pastoraţie s-au întreprins activităţi cultural-filantropice pentru tineri şi copii, iar cei nevoiaşi au fost ajutaţi atât cât a fost posibil. De asemenea, s-au organizat cateheze pe diferite teme cu credincioşii din parohie. Începând cu luna decembrie 2016, Parohia Ortodoxă Română Alcamo este păstorită de preotul paroh Petru Tărăboi, originar din satul Ruginoasa, judeţul Iaşi, absolvent al Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi. Părintele Petru Tărăboi a fost hirotonit în treapta de diacon şi mai apoi în cea de preot de către Preasfinţitul Părinte Siluan. În prezent, preotul paroh Petru Tărăboi îşi desfăşoară activitatea pastoral-misionară şi în oraşele Castelvetrano, Trapani, Marsala și Panteleria, unde trăiesc mii de români care au posibilitatea să aleagă calea mântuirii prin intermediul slujbelor Bisericii şi să se bucure împreună în cadrul diferitelor manifestări. În ultimii aproape trei ani (decembrie 2016-noiembrie 2019), Parohia Ortodoxă Română Alcamo a cunoscut o dinamică pastorală. Astfel, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Siluan, preotul Petru Tărăboi, ajutat de enoriaşi, a reuşit să desfăşoare o activitate administrativ-pastorală, cultural-misionară, educativă şi social-filantropică. Parohia Ortodoxă Română Alcamo a găzduit şi participat la numeroase festivaluri şi evenimente culturale organizate de Protopopiatul Ortodox Sicilia ce au avut ca scop promovarea spiritualităţii şi tradiţiilor poporului român. În Biserica „San Vito” - Alcamo s-a înlocuit acoperişul, fiind reabilitate clopotniţa şi interiorul sfântului locaş, în perioada următoare urmând să fie montată o catapeteasmă sculptată cu icoane pictate.

În ziua de duminică, 3 noiembrie 2019, parohia a marcat împlinirea a 10 ani de la înființare, moment la care a participat și Preasfinţitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și alături de un sobor de preoţi a binecuvântat lucrãrile ce s-au săvârșit în Biserica „San Vito” - Alcamo.

Domnul Dumnezeu să pomenească în cartea vieții cea deschisă în ceruri de la întemeierea lumii, pe toți aceia care au oferit din jertfa lor pentru înfrumuseţarea şi întreţinerea acestui locaş de închinciune”.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Cerca

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  LA MISSIONE DI SAN NICOLA

  LA MISSIONE DI SAN NICOLA

   

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Notizie dalla diocesi

  construimcatedrala.ro

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vi consigliamo

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

   

   

  I giovani ortodossi

  Numero totale di visitatori

  12170492