PAROHIA SĂPTĂMÂNII – Parohia „Buna Vestire” din Ostia II  – al 3-lea hram

Ostia este cartierul situat în partea de sud-vest a Romei, fiind în trecut portul antic prin care se importau mărfuri provenind din întreaga lume. De-a lungul vremii, datorită nevoilor de a-și câștiga pâinea cea de toate zilele, mulți români s-au așezat în această zonă.

Având în vedere solicitările și nevoile pastoral misionare ale credincioșilor români dar și moldoveni vorbitori de limbă românească din această zonă, la 1 decermbrie 2016, Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a ltaliei, a hotărât înființarea Paraclisului Sfânta Cuvioasă Monica.

Nu după multă vreme, deoarece numărul credincioșilor era în continuă creștere, la 1 iulie 2017, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a hotărât transformarea Paraclisului Sfânta Cuvioasă Monica în parohie și astfel a luat naștere Parohia Buna Vestire Roma - Ostia II, paroh fiind numit părintele Daniel Simionescu.

Parohia este încă în formare, chiar dacă deja s-a format un nucleu de credincioși care participă în mod regulat slujbele din biserica noastră, iar bucuria este cu atât mai mare cu cât împreună înțelegem cuvintele Domnului Hristos că “unde sunt doi sau trei adunati in numele Meu, sunt și Eu în mijlocul lor” (Matei 18: 20).

De la înființare și până astăzi, biserica a fost înfrumusețată și înzestrată cu veșminte, iconostase, mochetă, icoane, sfinte vase și alte obiecte, necesare pentru buna desfășurare a slujbelor liturgice.

Pe lângă activitățile liturgice, în parohia noastră se desfășoară și activități pastorale, educative și sociale dintre care amintim Școala duminicală, Școala parohială românească, participarea la Proiectul Social „Brațele părintești” prin adopția la distanță a unor copii nevoiași, și altele.

Anul acesta parohia noastră sărbătorește cel de-al treilea hram și noi știm că este frumos a cinsti Buna Vestire și altfel, chiar dacă hramul unei parohii sau prăznuirea în sine nu înseamnă (doar) mâncare și băutură. Dumnezeu ne-a bucurat cu multe daruri de când suntem împreună și sunt sigur că tuturor ne-a adus o veste bună în viață, cândva.

De aceea, respectând îndrumările din această perioadă, vom căuta să fim împreună în duh de rugăciune și vom face din casele noastre și tot cartierul din Ostia o mare și preafrumoasă biserică, unde să aducem lui Dumnezeu prinosul nostru, rugaciunea noastă și inimile noastre.

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Cerca

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  LA MISSIONE DI SAN NICOLA

  LA MISSIONE DI SAN NICOLA

   

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Notizie dalla diocesi

  construimcatedrala.ro

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vi consigliamo

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

   

   

  I giovani ortodossi

  Numero totale di visitatori

  12273642