PAROHIA SĂPTĂMÂNII – Parohia „Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica” din Viterbo  – al 11 -lea hram

La începutul secolului al IV-lea, localitatea Viterbo nu exista, doar apele termale din zonă au făcut ca mulţi imperatori, oameni înstăriţi, soldaţi reveniţi din campaniile militare şi simpli cetăţeni să se stabilească în această zonă, denumită „Vicus Sorrina”, aflată lângă celebra „Via Cassia”.

În acele timpuri, Sfinţii Valentin, preotul şi Ilarie, diaconul, de stirpe nobilă, veniţi din părţile Răsăritului, au propovăduit Evanghelia lui Hristos în mijlocul acestor oameni. Ei au pus temelia creştinismului în această parte a Italiei, și tocmai pentru sfinţenia şi credinţa lor neclintită au refuzat în timpul persecuţiilor imperatorilor Diocleţian și Maximilian să aducă jertfe zeului Hercule, pentru aceasta fiind condamnaţi la martiriu prin decapitare în răstimpul dintre anii 303-305. De atunci sunt cinstiţi în Biserica Ortodoxă și cea Romano-Catolică în ziua de 3 noiembrie, fiind  ocrotitorii și înaintea lui Dumnezeu rugători pentru locuitorii din Viterbo.

Cu siguranţă propovăduirea lor, rugăciunile și mărturisirea lui Hristos până la martiriu,  au fost alături de rugăciunile Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, motivul pentru care parohia din Viterbo a luat fiinţă în anul mântuirii 2009, când cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în data de 13 septembrie, într-o zi de duminică s-a savârşit prima Sfântă Liturghie. Parohia poartă hramul Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica și îl are ca preot paroh pe preacucernicul părinte Vasile Ștefan Bobiță.

Începutul a fost  pus sub semnul greutăților și își amintește preotul paroh, cum, Preasfinţitul Părinte Episcop Siluan, cu un an înainte, în Duminica Ortodoxiei, când potrivit obiceiului s-a săvârşit la sediul Episcopiei procesiunea cu Sfintele Icoane, la sfârşit,  întrebat de către un părinte ce se poate face pentru comunitatea românilor ortodocşi din Viterbo, acesta a răspuns că nu ştie, dar că în fiecare zi se roagă în faţa icoanei Sfântului Calinic și Sfântul se va îngriji el... şi s-a îngrijit.

Ȋn acel an, Centrul Cultural şi  Universitar Român, care se înfiinţase la Viterbo, avea nevoie de ajutor pentru ca până în ziua de  26 septembrie, spaţiul închiriat de dânşii să poată fi inaugurat şi pentru aceasta au apelat la Episcopia Ortodoxă Română a Italiei. Aşa s-a început, cu ajutorul  din partea unor credincioşi din parohiile Botezul Domnului - Monterotondo şi Sfântul Apostol Andrei - Ladispoli, oameni cu inimă mare, care deşi nu aveau nicio legatură cu Viterbo, din dragoste şi credință s-au jertfit pentru comnunitatea care trebuia să se nască în acest oraș.

Cu ajutorul lui Dumnezeu în data de 26 septembrie împreună cu autoritaţile oraşului Viterbo și a câtorva profesori universitari din Cluj, precum și a Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, s-a inaugurat Centul Cultural Român și Universitar printr-o slujbă de sfințire.

La început slujbele se slujeau într-o încăpere mică, amenajată sub forma unui paraclis care era mai mult decât încăpătoare pentru cele maxim 15 persoane care participau la Sfânta Liturghie. Aşa a fost până la Boboteaza din anul 2010, când pentru prima dată credincioșii din Viterbo au fost nevoiţi să folosească spațiul mai mare numit impropriu „Aula Magna”, însă după sărbatoarea Sfântului Ioan s-au întors în paraclis, fiind încă foarte puţini. Această situaţie însă avea să se schimbe după sărbătoarea „Învierii Domnului” când alte câteva familii care şi în ziua de astăzi sunt în parohie s-au apropiat de Biserică la chemarea lui Hristos.

S-a încercat încă de la început să nu se limiteze strict la viața  liturgică deşi aceasta este centrul preocupării parohiilor din Italia, din ea trăgându-și credinţa și unitatea, și s-a încercat implicarea în manifestari culturale  şi de promovare a comnunităţii românești.

Copiii din parohie au fost încă de la început în centrul procupãrii de catehizare mizând pe faptul că prin intermediul lor se va putea ajunge la conştiinţa părinţilor care dintr-un motiv sau altul nu au avut parte de o educaţie religioasă. Rezultatele au început să se vadă  în cadrul Sfintelor Liturghii acolo unde copiii participă în mod concret. În acelaşi timp se încearcă  perpetuarea în rândul lor a tradiţiilor şi a conştiinţei de români fără de care nu se vor putea  integra cu succes în societate.

Misiunea în penitenciarul din Viterbo este încă un efort al comunitaţii parohiale, având în vedere că în mod constant se găsesc lipsiţi de libertate un număr de aproximativ 80 de deţinuţi români, mulţi dintre ei tranferaţi din alte închisori şi care nu au pe nimeni aproape care să-i cerceteze. Un moment binecuvântat este în fiecare zi de marţi când sunt vizitați, nemaivorbind de Paşti şi de Crăciun când comunitatea de la Viterbo le gătește şi le trimite bucate tradiţionale care îmbogăţesc și completează Sfânta Liturghie săvârșitã pentru ei.

Nici cei din spitalul „Belcolle” din Viterbo sau din clinicile din zonă nu sunt lăsaţi singuri de comunitatea românească, care,la fel ca şi în cazul celor din închisoare sunt multi veniţi din alte zone ale Italiei sau chiar din România și care pe lângă sprijinul duhovnicesc au fost ajutaţi în mod concret de către credincioşii din parohie.

Foarte multe lucruri s-au făcut în aceşti  ani de existenţă, foarte multe au rămas de făcut, însă cu ajutorul lui Dumnezeu şi prin bunăvoinţa credincioșilor se pot înfăptui multe. Cu toate acestea cea mai mare realizare este aceea de a se forma ca și comunitate, Biserică a sufletelor care cu timpul să poată să devină parte indispensabilă pentru locul unde deocamdată trăiesc.

Adresa Parohiei Ortodoxe Române Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica este Chiesa San Ignazio, Piazza Mario Fani, nr. 2, Viterbo, iar orarul sfintelor slujbe se desfășoară astfel: în zilele de miercuri dimineaţã de la orele 09.00 Sfânta Liturghie, seara de la orele 17.00 spovedanie, sâmbătã seara, de la orele 19.00 slujba Vecerniei, duminica de la orele 09.00 slujba Utreniei, de la orele 10.00 Sfânta Liturghie, Sfânta Liturghie în zilele Praznicelor Ȋmpărătești și a Sfinţilor însemnaţi cu roşu în calendar din timpul săptamânii.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Cerca

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  LA MISSIONE DI SAN NICOLA

  LA MISSIONE DI SAN NICOLA

   

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Notizie dalla diocesi

  construimcatedrala.ro

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vi consigliamo

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

   

   

  I giovani ortodossi

  Numero totale di visitatori

  12107848