Cambia lingua:

PAROHIA SĂPTĂMÂNII - Parohia „Sfinții Cuvioși Daniil și Misail de la Mănăstirea Turnu” – al 3-lea hram

„Biserica este tinda raiului, poarta cerului, casa lui Dumnezeu și locul împlinirilor.”(Teofil Pârâianul)

În data de 12 Septembrie 2017, la dorința oamenilor și prin decizia Preasfințitului Episcop Siluan, ia ființă parohia „Sfinții Cuvioși Daniil și Misail” și prin venirea părintelui Ciprian Mardare ca preot slujitor se &ici rc;ncepea punerea bazelor înființări parohiei.

La data de 01.02.2019 Preasfințitul Părinte Episcop Siluan ia hotărârea ca preotul Mardare Ciprian Marian să fie numit preot paroh și să se ocupe de urcușul duhovnicesc al parohiei.

Se începe o rodnică activitate prin programele liturgice, catehetice, filantropice și sociale (comunitatea fiind într-o strânsă și frumoasă colaborare) într-o biserică dăruită de Episcopia Catolică ca spațiu de slujire. Se înființează și o colectă socială a Parohiei – „Dăruim pentru că suntem” prin care se ajută centrele Misericordia și Caritas din zonă precum și familiile în nevoi.

Pe 9 decembrie 2019 în urma cutremurului ce a avut loc în zonă, Biserica a avut de suferit și de atunci și până astăzi nu avem spațiu de slujire.

Înainte de a începe pandemia s-a slujit într-un Complex Sportiv care ulterior s-a închis. S-a slujit acasă cu greu și de aici din holul casei s-a încercat ca sprijinul preotului pentru enoriași să fie de folos fiecăruia.

Suntem în noi tratative cu Episcopia Catolică pentru găsirea unui alt spațiu de slujire și nădăjduim să se întâmple cât mai repede posibil.

Cu ocazia hramului bisericii noastre, pe care anul trecut l-am sărbătorit cu un program liturgic deosebit, cu părere de rău  anul acesta o să-l sărbătorim în sufletele și casele noastre prin necontenită rugăciune la Bunul Dumnezeu.

Mulțumim tuturor celor care ne-au fost alături în această perioadă grea și ne sunt: episcopiei noastre, parohiilor, enoriașilor, prietenilor întru Domnul.

Lăsându-ne în grija Sfintei Treimi și ocrotirea Sfinților Cuvioși Daniil și Misail nădăjduim să putem duce la bun sfârșit această lucrare harică din această zonă deosebita a Toscanei numită „Mugello”.

 

 

 

                                                                                 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 

 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 

 
 
 

construimcatedrala.ro

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

12613024