Cambia lingua:

PAROHIA SĂPTĂMÂNII – Parohia „Sfântul Longhin Sutașul” din Meldola– al 3-lea hram

 

Meldola este un orășel în care trăiesc zece mii de oameni, așezat &ici rc;n regiunea Emilia Romagna, provincia Forli-Cesena și care este atestat documentar în anul 1000, iar statutul de oraș îl primește în anul 1862 la 7 septembrie. Parohia Sfântul Longhin Sutașul este formată din credincioși români, atât de cei care locuiesc în oraș, cât și de cei din sătucele apropiate, cum ar fi Santa Sofia, Galeata, Premilcuore, Civitella di Romagna și Cusercoli, sătuce care fac ca parohia să se întindă pe aproximativ 60 km pătrați.

Parohia noastră a luat ființă în anul 2017 pe 28 noiembrie la propunerea Preasfințitului Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a părinelui protopop Vasile Jora. Prima noastră Sfantă Liturghie a fost în prima duminică după Sfântul Nicolae, când preot paroh a fost numit părintele George Marian. Membrii familiei sunt: preoteasa Ioana și copiii Andrei, Elisabeta și Ioan.

Încă de la formare, parohia noastră a primit ca loc de slujire biserica catolică San Francesco din via Giordano Bruno, numărul 25, din Meldola. Deocamdată parohia nu dispune de locaș propriu de slujire.

Pe teritoriul parohiei se află Istituto Tumori della Romagna, unde încercăm să acordăm asistență duhovnicească dar și socială, împreună cu credincioșii noștri.  Deasemenea, în fiecare sâmbătă seara copiii parohiei se adună în incinta bisericii unde se bucură de cele pe care le învață în cadrul școlii parohiale.

Parohia Sfântul Longhin Sutașul este o parohie tânără, în care fiecare dintre credincioși caută să fie folositori aproapelui întru mântuire.

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 

 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 

 
 
 

construimcatedrala.ro

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

12613125