Cambia lingua:

PAROHIA SĂPTĂMÂNII - Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Breno – al 11-lea hram

Situat în provincia Brescia în imediată apropiere a graniţei cu provincia Bergamo, Breno este străbătut de Statale 42 Tonale de-a lungul a mai multor galerii şi se află la 68 km de Brescia şi la 57 km de Bergamo, având ca principale mijloace de transport linia ferată şi rutiera Brescia-Darfo-Breno-Edolo. Cândva în Breno a fost şi spitalul din zonă care ulterior s-a mutat la Esine. Numele localităţii Breno ar putea veni de la celticul Brig (monte).

În "Comunità Montana Valle Camonica" sunt câteva mii de români răspândiţi peste tot. Majoritatea dintre cei care frecventează biserica mergeau la Brescia, unii trebuind să parcurgă peste 100 km pentru a ajunge la biserică. În sprijinul lor, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, s-a căutat un loc de rugăciune.

La început s-a început slujirea în Capela Caritasului din oraşul Darfo, unde mai slujeau şi alte naţionalităţi, de două ori pe lună, fără posibilitatea oficierii şi altor slujbe. Darfo este localitatea cea mai populată din regiune cu aproximativ 15 mii de locuitori printre care 500 rezidenţi români. Prima slujbă a fost Sfânta Liturghie oficiată la data de 8 martie 2009 de către preotul Ionel Cristea alături de circa 50 de credincioşi şi de familia preotului compusă din preoteasa Raisa şi  fiul Adrian Cristea. Ulterior, cu ajutorul lui Dumnezeu şi cu curajul câtorva credincioase, s-a reuşit găsirea  unui loc unde credincioții ortodocși români să se poată ruga în fiecare duminică şi zi de sărbătoare cu posibilitatea săvârşirii Sfintelor Taine ale Botezului şi Cununiei. Astfel, s-au urcat mai sus către munte în oraşul Breno situat într-o zonă pitorească lângă Alpii Dolomiţi, un important centru administrativ şi industrial din zonă - care are aproximativ 5000 locuitori şi 150 rezidenţi romani.

Prima Sfântă Liturghie a fost săvârşită la Breno în data de 20 decembrie 2009 în Biserica San Maurizio, situată lângă cimitirul din localitate, pe via Brodolini. În aceeaşi lună, Adunarea Parohială a ales membrii Consiliului Parohial şi ai Comitetului Parohial, hotărând ca biserica nou înfiinţată din Valle Camonica să stea sub oblăduirea Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil. Parohia ortodoxă română din Breno face parte din protopopiatul Lombardia III și poartă hramul Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil.

Biser ica San Maurizio din Breno a fost ridicată în jurul anului 1500, fiind vechea biserică parohială a localităţii. Este o biserică spaţioasă cu o bună acustică şi mai multe altare. Biserica a fost restaurată de curând, azi fiind monument istoric. Are în dotare camere de supraveghere, mobilier din lemn, câteva picturi în stil renascentist şi o orgă, aici fiind organizate concerte şi seri culturale.

Biserica este împrejmuită cu gard din piatră, are o curte spaţioasă cu iarbă verde unde la umbra pinilor se află o masă şi câteva scaune din piatră, unde cei care nu se grăbesc mai zăbovesc după slujbă la o agapă modestă, amintindu-şi de cei rămaşi acasă sau de cei care au trecut dincolo. Aici, cu ajutorul lui Dumnezeu, a fost organizat în aer liber primul hram al comunităţii, în anul 2010. Proiectele de viitor ale parohiei au în vedere întărirea legăturii dintre membrii parohiei prin participarea la slujbele regulate din Biserică, organizarea și participarea la cateheze și activități sociale și  culturale organizate în parohie, atât pentru adulți, cât și pentru tineri. Anul trecut în decembrie 2019 am împlinit 10 ani de la prima Sfinta Liturghie.

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 

 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 

 
 
 

construimcatedrala.ro

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

12613161