Cambia lingua:

PAROHIA SĂPTĂMÂNII - Parohia „Sfântul Cuvios Paisie de la Neamț” din Livorno – al 14-lea hram

Livorno este un oraş cu o populatie de peste 160.000 de locuitori şi face parte din provincia Toscana. Este al treilea oraş din regiune (după Florența şi Prato) și al cincilea din Italia Centrală. Este situat de-a lungul coastei Mării Ligurice şi este unul dintre cele mai importante porturi italiene. Oraşul este renumit pentru Mănăstirea Montenero, dar şi pentru că reprezintă locul de naştere a numeroase personalităţi: Amadeo Modigliani, Piero Mascagni, Giovanni Fattori, Carlo Azeglio Ciampi şi alții.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Iosif al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale s-a înfiinţat la 1 ianuarie 2007 parohia din Livorno. Biserica este aşezată în partea centrală a oraşului şi are ca ocrotitor pe Sfântul Cuvios Paisie de la Neamţ. Până în prezent, se slujește într-o fostă biserică anglicană, astăzi aparţinând asociaţiei „Misericordia”.

Cu sprijinul credincioşilor, au fost achiziţionate mai multe obiecte şi podoabe bisericeşti necesare cultului. Printre acestea, în biserică există un baldachin şi o raclă cu părticele din moaştele Sfântului Donat, Cuvioșii Mucenici ucişi în mănăstirea Sfântului Sava.

În parohie au fost organizate diverse evenimente: pelerinaje la moaşte de sfinţi în Italia, Grecia şi Ierusalim; serbări şi concerte cu diferite ocazii; conferinţe dedicate tinerilor. Sunt organizate cu regularitate cateheze pentru copii și tineri, dar și pentru cei care se pregătesc pentru Botez sau Cununie. În perioada postului se oficiază Taina Sfântului Maslu împreună cu preoţii din împrejurimi. Din punct de vedere social, parohia este implicată în vizitarea regulată a celor aflați în spitalele și închisorile din provincia Livorno. În cadrul programului „Braţele părinteşti”, inițiat de Episcopie în fiecare an sunt adoptaţi copii la distanţă. Cei care apelează la ajutorul parohiei sunt ajutați cu regularitate.

Până în data de 31 august 2008, postul de preot paroh a fost ocupat de părintele Ioan Şarpe, care a fost transferat la parohia Pogorârea Sfântului Duh din Londra, Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Europei Occidentale.

Începând cu 1 septembrie a aceluiași an, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, preotul Ciprian Calfa devine cel de al doilea preot paroh. Părintele Ciprian este căsătorit cu doamna preoteasă Nicoleta Calfa şi au împreună trei fiice, Sara, Sofia și Ecaterina.

Sub conducerea părintelui Ciprian, care în anul 2018 a fost numit protopop al Protoieriei Toscana 2, se continuă activitățile duhovnicești, social-filantropice dar și administrative. În ultimii ani biserica parohială a trecut prin mai multe faze de restructurare interioară. S-au organizat conferințe cu monahia Siluana Vlad și ateliere cu monahia Sofronia. Parohia a primit în dar de la ÎPS Mitropolit Teofan, al Moldovei și Bucuvinei, veșmântul Sfântului Paisie de la Neamț. Tinerii din parohie s-au bucurat de organizarea de tabere, iar credincioșii au putut merge &ici rc;n pelerinaje în Israel, Grecia și Italia.

Se mai slujește și la:

PIOMBINO (Biserica: Borgata Cottone, Piombino, prima sâmbătă din lună)
CECINA (Biserica: Sacra Familia, ultima sâmbătă din lună)

INSULA ELBA (Biserica: Rio Elba, Elba).

 

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 

 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 

 
 
 

construimcatedrala.ro

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

12613110