Cambia lingua:

PAROHIA SĂPTĂMÂNII - Parohia „Intrarea în biserică a Maicii Domnului” din Noale – al 9-lea hram

Noale, ca poziţie geografică, se află în câmpia padană, la o distanţă oarecum egală de marile oraşe din Veneto, Venezia, Treviso şi Padova. Oraş de câmpie, cu o datare din epoca pre-romană şi romană, este în istoria ultimelor secole centru nobiliar cu castel fortăreaţă, emanând şi astăzi încă un uşor aer aristocratic.

Numele de familie Prosdocimo, frecvent întâlnit în zonă şi similitudini toponimice locale, amintesc de Sfântul Prosdocimo, evanghelizatorul locurilor venete, primul episcop de Padova, ucenic al Sfântului Apostol Petru şi implicit şi evanghelizatorul orașului Noale.

Din 1492, Noale devine şi centru monastic, având aprobare eclezială locală pentru începerea unei vieţi monahale benedictine de maici, care va contribui la menţinerea și îmbogăţirea credinţei locuitorilor cetăţii şi a celor din împrejurimi. Însă, datorită vitregiilor istoriei, în 1806, mănăstirea este obligată să-şi înceteze activitatea prin decretul de secularizare a lui Napoleon Bonaparte, care cucerise nordul Italiei, maicile fiind nevoite să se retragă în mănăstirea “San Girolamo” din Bassano. Numai pentru o scurtă perioadă de timp, mănăstirea reprinde viaţă, la începutul secolului al XX-lea, în 1906, prin trimiterea de la Veneţia a câtorva călugări franciscani minori, dar care sunt nevoiţi să părăsească ulterior mănăstirea datorită unei situaţii economice precare.

Există în biserica acestei foste mănăstiri, închinată praznicului Adormirii Maicii Domnului, un odor de mare preţ, mult îndrăgit de locuitorii din Noale, şi anume o icoană ortodoxă a Maicii Domnului Eleusa (Mila Afectuoasă), din secolul al XVI-lea, aparţinând şcolii iconografice slavone din Balcani.

Începuturile activităţii pastorale ortodoxe la Noale se datorează părintelui protopop Matei Avram, care, în decursul lui 2009, a slujit sporadic şi în această zonă. Chiar dacă comunitatea creştin-ortodoxă română şi moldoveană din Noale se ridică numai la circa 250 de credincioţi, însă, cu localităţile limitrofe Scorzè, Santa Maria di Sala şi cele din localităţile provinciei de Padova, care sunt foarte aproape, Massanzago şi Trebaseleghe, comunitatea însumează circa 1.800 de credincioşi ortodocşi români şi moldoveni.

După acordul cu reprezentanții parohiei romano-catolică de Noale, s-a obţinut permisiunea de a sluji iniţial o dată pe lună, apoi de două ori pe lună, în biserica cu hramul Adormirii Maicii Domnului, a fostei mănăstiri din Noale, din strada Giovanni Battista Rossi, nr. 14.

Slujirea liturgică ortodoxă propriu-zisă a fost iniţiată la începutul anului 2011, în luna ianuarie, de părintele Roman Ionaşcu, preot slujitor la aceea dată al Parohiei „Sfânta Lucia” din Mestre-Venezia. Părintele Roman a asigurat mai mult de un an de zile o slujire alternativă, atât la Noale, cât şi la Mirano, un alt centru de întâlnire a credincioşilor ortodocşi români şi moldoveni din apropiere.   

La 1 martie 2012, părintele Roman Ionaşcu a început o activitate pastorală în oraşul Vicenza, locul său fiind luat de părintele Dumitru Creţan, care a continuat slujirea liturgică alternativă la Noale şi Mirano până în luna decembrie a anului 2012.     

Chiar dacă la 1 octombrie 2012 s-au înfiinţat în mod distinct parohiile de Noale şi Mirano, ca parohii autonome, cu numirea implicită a noului paroh de Noale, a părintelui (Nicolae) Nicuşor Pîrvu, acesta și-a început activitatea pastorală propriu-zisă la Noale la 9 decembrie 2012, când este prezentat credincioşilor din Noale de părintele Dumitru Creţan, care ulterior a devenit preotul paroh al Parohiei din Mirano.

Din imposibilitatea de a sluji mai des în biserica încredințată spre slujire, slujbele sunt limitate la două duminici din lună, mai precis în a doua şi a patra duminică din lună, de la ora 07.30 la ora 13.00, când se slujeşte Utrenia şi Sfânta Liturghie. În celelalte duminici, pretul paroh Nicolae Pîrvu slujeşte la Parohia “Sfânta Lucia” din Mestre-Venezia, dar este prezent şi în parohia sa ori de câte ori este solicitat.

Pentru a veni în sprijinul acelor credincioşi care doreau să se folosească de Taina Spovedaniei într-un cadru mai adecvat, ca spaţiu şi timp, o familie de credincioşi a amenajat într-o cameră a casei unde locuiesc, la marginea oraşului Noale, la Moniego, un loc de slujire pentru Taina Spovedaniei, unde sâmbăta după-amiaza preotul paroh Nicolae primeşte pe toţi acei credincioşi care doresc să se spovedească, lăsând ca duminica să fie spovediţi eventual cei ce nu au putut veni sâmbăta.

 

Râvna acelor puţini credincioşi care participă la viaţa liturgică a parohiei a dat şi rod. Astfel, s-au achiziţionat două icoane praznicale ale Mântuitorului şi Maicii Domnului, pictate de iconograful episcopiei noastre, Răzvan Gâscă, mult îndrăgite de credincioşi.

Pe 16 iunie 2013, la prima comemorare a eroilor români înmormântaţi în cimitirul eroilor de la Dobbiaco, în provincia de Bolzano, lângă graniţa cu Austria, cimitir ridicat de trupele germane după Primul Război Mondial, s-au trăit de cei prezenţi clipe de emoţie, dar şi de sfântă bucurie şi comuniune românească.

Tot în luna iunie a anului 2013, cu ocazia organizării la nivel de episcopie a sărbătorii portului popular românesc, s-a desfăşurat o manifestare în oratoriul parohiei romano-catolice din Scorzè, prin amabilitatea preotului romano-catolic don Massimo Gallina, cu o inimoasă participare a credincioşilor, în cea mai mare parte îmbrăcaţi în costume populare din diferite zone ale ţării.

Începând cu anul 2014 comunitatea nostră a găsit un spațiu la parterul unei clădiri din centrul orașului Noale, pe care l-a delimitat o parte slujirii liturgice și o parte destinatat ca spațiu pentru bibliotecă și cateheză.

Cum credincioșii simțeau lipsa unui iconostas, unul dintre credincioși cu studii de inginerie a proiectat și realizat împreună cu alți credincioși un iconostas, pe care l-au împodobit, pentru moment cu icoane litografiate. Icoanele pictate și o Sfântă Cruce pentru Sfântul Altar sunt în lucru și așteptăm realizarea lor.

În luna august a anului 2017 comunitatea noastră a avut deosebita bucurie de a-l avea în mijlocul ei pe Parintele Vicar administrativ, la acea dată pe Parintele Atanasie, actualul episcop vicar, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania. Comuniunea de rugăciune , slujirea Sfintei Liturghii și cuvântul de învățătură dăruit, ne-au fost nouă tuturor, bucurie deplină de comuniune frățească în Hristos Domnul.

Pe lângă activitățile de cateheză cu copii susținute de doamna profesoara Mihaela Mocanu, s-a încetățenit un frumos obicei de Crăciun, de a merge cu grupul de copii al parohie și cu parinții lor la colindat spre a duce mai departe bucuria împărtășirii reciproce a Nașterii Domnului. Printre cei colindați sunt și parohul și comunitatea de preoți a parohiei romano-catolice din Noale, primarul orașului Noale și profesori ai școlilor italiene unde învață copii noștri.

De asemenea s-a desfășurat și un curs de artă figurativă susținut de doamna profesoara Anna Telova, participând la vizitarea unor expoziții de pictură, dar și la realizarea de expoziții proprii la Scorzè cu propriile lor desene, apoi au efectuat desen în aer liber, pictarea ouălor de Paști precum și lecții de caricatură și grafică.

În toamna acestui an atât credincioșii din parohia noastră cât și din alte parohii, care ne-au susținut, au participat la o intensă acțiune de strângere de fonduri în eventualitatea cumpărării unui spațiu de slujire. Nădăjduim ca acest proiect al nostru să se concretizeze când Domnul va rândui, iar între timp rugăciunea noastră și slujirea este pusă înaintea Domnului și a poporului său.

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 

 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 

 
 
 

construimcatedrala.ro

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

12613148