Cambia lingua:

PAROHIA SĂPTĂMÂNII - Parohia „Sfânta Mare Muceniță Ecaterina” din Bra – al 10-lea hram

Orașul  Bra numără  28. 000 de locuitori, dintre care aproximativ 800 sunt români. Parohia a luat ființă oficial în toamna anului 2010, primind hramul Sfânta Mare Muceniță Ecaterina, din binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, ascultarea de preot paroh primindu-o proaspătul hirotonit părintele Cătălin Preda. Acesta s-a născut pe data de 08.01.1981 în localitatea Filiași, lângă Craiova. A absolvit Seminarul Teologic Ortodox „Sfinții Trei Ierarhi” din Craiova - promoția 2000 și apoi Facultatea de Teologie a Universității din Craiova - promoția 2005. Ani mai târziu a absolvit și Masterul în Consiliere Pastorală a Facultății de Teologie Ortodoxă, Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia (2010- 2012). 

Încă din anul 2008 la Bra, în paraclisul de iarnă al Bisericii Sant’ Andrea, se slujea o dată pe lună slujba Vecerniei, prin strădania părintelui Marius Floricu, slujitor al parohiei Cuneo, ce a venit în întâmpinarea nevoilor duhovnicești ale micii comunități de români rezidenți la Bra. Exigențele spirituale au hotărât transformarea filiei în parohie. Astfel, părintele Cătălin Preda a preluat responsabilitatea de a duce mai departe această misiune de formare a parohiei din Bra. Primul pas a fost de a aduce acasă, în mijlocul comunității, pe însăși protectoarea comunității ortodoxe din Bra, anume Sfânta Mare Muceniță Ecaterina. Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, o bucățică din sfintele moaște au fost donate de părintele protopop Filip Constantin Sorin, sfânta fiind întâmpinată la Bra de un frumos sobor de preoți și diaconi alături de credincioșii de aici.

Timp de un an, aceștia au avut bucuria de a fi găzduiți în Chiesa Santa Chiara, prin bunăvoința lui Padre Ettore, având astfel posibilitatea de a se împărtăși duminical. După un an, atât comunitatea cât și exigențele spirituale crescând vizibil, s-a simțit nevoia unui locaș de cult independent. Astfel, după îndelungi tratative cu clerul catolic local, a fost găsită ca și soluție pentru următori 20 de ani, Chiesa San Rocco din Bra. Biserica în sine era desacralizată și relativ abandonată, necesitând reparații capitale.

În prima fază a fost reparat acoperișul bisericii, iar după o serie de reparații și  o curățenie generală, s-a împodobit biserica cu nenumărate și minunate icoane și cu un impunător candelabru grecesc, toate aceste aducând un aer ortodox în sufletele credincioșilor. Apoi s-a realizat un sistem de încălzire în paviment și s-au  obținut autorizațiile pentru construirea unui grup sanitar, restructurarea mai multor încăperi din incinta bisericii și pentru montarea unui iconostas și altar ortodox.

Pe lângă planul gospodăresc, în paralel, s-au pus bazele unui sistem de catehizare atât a copiilor români, cât și a adulților, în special pentru a-i pregăti pentru Taina Căsătoriei și a Botezului. 

Pe plan cultural, s-a reușit implicarea copiilor din zonă și nu numai, în mai multe spectacole culturale

Raportul cu clerul catolic a fost încă de la început unul strâns, organizându-se deseori împreună procesiuni ecumenice, momente ce au ajutat mult la scoaterea în evidență a frumuseții ortodoxiei, tradiției și culturii românești.

De asemenea, menționăm vizibila și apreciata implicare a comunității în proiectele de voluntariat organizate de administrația locală.

După patru ani de la înfiinţare, munca şi dragostea comunităţii păstorite de Pr. Cătălin au fost încununate, primind şi binecuvântarea lui Dumnezeu la Slujba de Târnosire (sfinţirea Iconostasului şi a Altarului ortodox) pe data de 30.06.2014.

Imediat după sfințire, Pr. Cătălin Preda a primit o nouă ascultare, aceea de a sluji lui Dumnezeu în mijlocul unei frumoase comunităţi, cea de la Bonn, ale cărei suflete fuseseră deja adunate şi întărite duhovniceşte cu mare dragoste de Pr. Sebastian Suciu.

În data de 6 iulie 2014, la Parohia “Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan” din Chianciano Terme, în timpul Sfintei Liturghii, Pr. Diacon Vasile Doroftei a fost hirotonit preot și hirotesit duhovnic pe seama parohiei Bra, iar Ipodiaconul Nicolae Pușcașu a fost hirotonit diacon onorific pe seama aceleiași parohii.

Pr. Vasile Doroftei s-a născut în data de 20 decembrie 1981, în orașul Pașcani din județul Iași. De mic copil  a dorit să îi slujescă lui Dumnezeu, de mic copil a iubit Biserica și i-a plăcut să citească şi să cânte în strana bisericii din satul Boureni, comuna Moțca, județul Iași. Mereu și-a dorit să fie un adevărat şi vrednic slujitor al lui Hristos.

Încă din anul 2005, de când a sosit la muncă în Italia, a fost aproape de Biserica lui Hristos. Din anul 2008 a început a sluji ca, cântăreţ în strană la Pr. Zaharie Cătălin, pe atunci paroh la San Damiano, având ca filii: Asti Alba şi Bra. În fiecare duminică mergea la una din aceste două filii, cu multă bucurie şi dragoste în suflet, fiindcă putea să fie mai aproape de Hristos.

Prin milostivirea şi iubirea Bunului Dumnezeu, dar şi prin recomandarea Pr. Zaharie Catalin, în data de 20 martie 2010, a fost hirotesit ca citeţ şi ipodiacon la sediul Episcopiei Române a Italiei, de către Prea Sfinţitul Parintele nostru Siluan al Episcopiei Române a Italiei.

În anul 2010, filia Asti a devenit  parohie şi a fost dat să facă ascultare la Părinte Paul Porcescu,  noul paroh al acestei parohii. 

Consecvenţa, slujirea, ascultarea, seriozitatea şi înscrierea la Universitatea ,,1 Decembrie 1918’’ din Alba Iulia, Facultatea de Teologie Ortodoxă, Specializarea Teologie ortodoxă pastorală, l-au determinat pe părintele paroh să îl propună pentru a fi hirotonit întru diacon pe seama acestei parohii, fapt ce a avut loc, la data de 1 iulie 2012.  În anul 2014 a fost licențiat în Teologie Pastorală. În anul 2016 a absolvit Masterul în Teologie comparată, tot la Universitatea ,,1 Decembrie 1918’’ din Alba Iulia.

După ce  a fost hirotonit preot și hirotesit duhovnic pe seama parohiei Bra, acesta a continuat toate tradițiile (procesiuni, spectacole culturale, concerte de muzică religioasă ortodoxă) și toate proiectele începute de Pr. Cătălin. 

Pe plan gospodăresc a definitivat lucrările la sistemul electric, la sistemul de încălzire și la grupul sanitar, baia din incinta clădirii bisericii, devenind astfel, funcțională.

De asemenea s-a continuat împodobirea bisericii cu frumoase icoane ortodoxe și s-a achiziționat un minunat baldachin din lemn, confecționat de un renumit meșter popular român, din  orașul Câmpulung Moldovenesc, unde s-au așezat la loc de cinste, sfintele moaște ale ocrotitoarei parohiei, Sfânta Mare Mucenică Ecaterina.

Pr. Vasile Doroftei consideră catehizarea copiilor imperios necesară, din acest motiv a încercat ca la Școala duminicală să se desfășoare cu copiii și tinerii parohiei, activităţi care să fie atractive pentru aceştia, pentru ca pe lângă însuşirea principalelor învăţături despre credinţă, reguli, tradiţii şi evenimente religioase aleBisericii Ortodoxe,aceştia să dobândească şi deprinderi, obişnuinţe spirituale, care să îifacămai buni, mai respectuoşi, mai responsabiliîntr-o lume tot mai secularizată și mai individualistă.

S-au creat frumoase raporturi de prietenie cu autoritățile localității Bra, doamna primar,Bruna Sibilși domnul viceprimar, Gianni Fogliato, fiind prezenți în mijlocul parohiei în sfinte zile de sărbătoare: Înviere, Hramul bisericii ș.a. Prezența acestora în mijlocul românilor care trăiesc și muncesc în această comunitate, arată că îi consideră pe aceștia ca făcând parte din frumoasa familie a comunității Bra. Așadar, în spațiul Bisericii lui Hristos, în spațiul Învierii Sale nu mai există străin sau înstrăinare, cel de lângă tine devine fratele tău. În Spațiul Învierii lui Hristos conștientizăm cu totii că religia noastră trebuie să fie o religie a iubirii atotcuprinzătoare, universale, o religie care lărgește hotarele iubirii, o religie luminată de Soarele Hristos, de Soarele Iubirii și comuniunii.

Împreună cu credincioșii parohiei pe care o păstorește cu toată dragostea întru Hristos Domnul, Pr. Vasile Doroftei încearcă să împlinească misiunea pe care o are azi, Biserica: dezvoltarea culturii şi promovarea unităţii româneşti, vindecarea sufletească şi trupească a credincioșilor, împărtăşirea euharistică, ospitalitatea filantropică, educarea creştină a copiilor, a tinerilor şi a adulţilor, păstrarea şi promovarea patrimoniului cultural religios.

În contextul pandemiei COVID - 19, când credincioșii parohiei nu au putut participa la slujbele religioase săvârșite în lăcașul de cult, aceștia au menţinut prin telefon legătura cu preotul și duhovnicul parohiei, care s-a deplasat la domiciliul acestora pentru convorbiri duhovniceşti, spovedanie şi împărtăşanie, cu respectarea normelor de protecție. Majoritatea slujbelor religioase au fost transmise online spre mângâierea și întărirea sufletească a credincioșilor parohiei și nu numai. În această perioadă, în sânul parohiei s-a intensificat activitatea filantropică, încercându-se astfel înmulțirea faptelor de milostenie trupească și sufletească în folosul semenilor afectați de efectele acestei pandemii care a luat pe nepregătite comunitatea noastră și întreaga lume.

S-a încercat  să se transforme în lumină acest întuneric, în această perioadă a fost apreciat foarte mult timpul petrecut de părinţi alături de copiii lor, precum şi efortul de a-i ajuta pe aceştia în împlinirea diferitelor sarcini şcolare online. Fiecare familie a fost îndemnată să-și transforme căminul într-o mică bisericuță și să fie o icoană a iubirii lui Dumnezeu în lume, să fie așa cum a spus Sfântul Ioan Gură de Aur ,,biserica de acasă, în care se cultivă iubirea conjugală, părintească, fiască şi frăţească”.

Dacă cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania s-a aflat dumini că, 24 noiembrie 2019, în mijlocul comunității ortodoxe românești din Bra și a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, anticipând astfel hramul comunității, Sfânta Mare Muceniță Ecaterina fiind prăznuită în calendarul ortodox în data de 25 noiembrie, anul acesta  hramul parohiei a avut loc în condiții de restricții impuse de pandemia Covid 19. Nu toți credincioșii parohiei au putut participa fizic la această sfântă sărbătoare, dar cu sufletele și inimile au fost alături de slujitorii Bisericii, întâlnindu-se cu aceștia în duh de comuniune și rugăciune sinceră și curată în timpul sfintei și dumnezeieștii Liturghii.

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu reușim să traversăm și să ne adaptăm acestei perioade mai grea pentru credința noastră, care ne-a pus răbdarea creștină la mare încercare. 

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 

 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 

 
 
 

construimcatedrala.ro

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

12613165