Cambia lingua:

PAROHIA SĂPTĂMÂNII - Parohia „Sfântul Sfințit Mucenic Clement, episcopul Romei” din Trani – al 11-lea hram

Trani este un oraș italian ce face parte din regiunea Puglia, provincia Barletta-Andria-Trani și se situează pe coasta Mării Adriatice. Trecutul glorios este evidențiat prin numeroasele frumuseți artistice și arhitecturale care i-au conferit denumirea de oraș al artei, ca de altfel, multe alte localități italiene.  

Prin bunăvoinţa autorităţilor italiene din localitatea Trani, mai ales a Episcopului catolic,  Excelenţa Sa,  Monseniorul Giovan-Battista Pichieri şi a preotului Barnabit - Profesor Enrico Sironi, prin străduinţa Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, la acea vreme, episcop vicar al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale şi a parohiei ortodoxe române din Bari, această parohie a primit în folosinţă Biserica San Martino din Trani ca filie, în data de 10 ianuarie 2008.  

Preasfinţitul Părinte Episcop Siluan a hotărât pe data de 21 decembrie 2009, înfiinţarea parohiei din Trani cu hramul Sfântul Sfinţit Mucenic Clement Episcopul Romei (prăznuit în fiecare an în data de 24 noiembrie), iar biserica San Martino (situată în Trani, Via San Martino) a devenit biserică parohială. Aici se oficiază permanent Sfânta Liturghie şi alte sfinte slujbe, organizate periodic, sau solicitate de credincioşii ortodocşi din zonă. Parohia din Trani se îngrijește de nevoile spiritual-liturgice ale comunităţii ortodoxe române din provincia Barletta-Andria-Trani, regiunea Puglia.

&Ici rc;ncepând cu 7 mai 2012, Preasfinţitul Părinte Episcop Siluan l-a numit ca preot paroh la această parohie pe părintele Ştefan-Cătălin Andronache.

âParohia din Trani, fiind la început de drum, alături de alte parohii foarte tinere din cuprinsul Italiei, a încercat în primul rând, să-şi identifice enoriaşii. Aceştia sunt răspândiţi pe teritoriul aflat la nord de oraşul şi Provincia Bari, lucrând preponderent în agricultură. Venind în întâmpinarea necesităţilor de ordin pastoral-misionar ale românilor ortodocşi emigraţi în această zonă, slujbele de peste săptămână (îndeosebi slujba Acatistului şi Vecernia), precum și catehezele, se oficiază şi în alte localităţi din Provincia Barletta-Andria-Trani, iar Sfânta Liturghie se săvârşeşte și în localitatea Andria, a doua duminică din lună, la biserica Gesù Misericordia, via Monte Rosa.

Activitatea socială a parohiei are ca obiectiv central susținerea copiilor cu risc de abandon școlar, a românilor aflați în suferință în spitalele și închisoarea din Provincia BAT, cât și a copiilor din România, prin participarea la Proiectul ”Brațele Părintești”, desfășurat de Episcopia Ortodoxă Română a Italiei.

Pe 7 mai 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan și prin grija arhitectului Angelo La Notte, în baza contractului de comodat încheiat între primăria Trani și Parohia Trani, lăcașul de cult vechi de peste 1200 de ani a îmbrăcat, din nou, veșmântul luminat al icoanelor.

La sfârșitul Dumnezeieștii Liturghii, săvârșite de părintele Arhimandrit Atanasie, Vicarul Administrativ al Episcopiei noastre a sfințit catapeteasma și icoanele care împodobesc interiorul celei mai vechi bisericii din patrimoniul orașului Trani.

Hramul parohiei a constituit în fiecare an un moment de prezentare a tradițiilor românești, iar biblioteca Parohiei cuprinde peste 200 de volume, dintre care jumătate de literatură română. Săptămânal se editează o foaie parohială, iar la evenimentele culturale, credincioșii participă în număr mare.

Din luna August a anului 2020 a fost semnat un nou contract de comodat, cu o durată de 4 ani, iar începând cu data de 3 septembrie a aceluiași an, noul paroh este părintele Ioan Diaconu.

 

 

 

Se mai slujește și la:

 

ANDRIA (Biserica: Gesù Misericordia, Andria; 2° duminică din lună).
BARLETTA (Biserica: San Antonio, via San Antonio, lângă catedrală; ultima zi de marți din lună).

CANOSA DI PUGLIA (Biserica Gesu e Maria e Giuseppe, via Federico II, 2° miercuri din lună).
SAN FERDINANDO DI PUGLIA (Biserica: Madonna del Carmine, Via Mazzini; ultima zi de vineri din lună).

 

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 

 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 

 
 
 

construimcatedrala.ro

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

12613040