Cambia lingua:

PAROHIA SĂPTĂMÂNII - Parohia “Sfânta Muceniță Filofteia de la Curtea de Argeș” din Canicatti – al 14-lea hram

Parohia a luat fiinţă pe 14 aprilie 2006, cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Iosif, Mitropolitul ortodocşilor români din Europa Occidentală şi Meridională, bucurându-se de îndrumarea Preasfinţitului Părinte Siluan Marsilianul, pe atunci Episcop Vicar pentru Vicariatul Italiei.

Păstorirea acesteia a fost încredinţată în același an tânărului preot celibatar Matyas Pavel Iulian care în primăvara anului 2013 a devenit rasofor cu numele Benedict pe seama mănăstirii Bivongi fiind paroh suplini tor la Canicatti și egumen al Schitului „Acoperământul Maicii Domnului” din Caltanissetta.

Începuturile slujirii Sfintei Liturghii şi a celorlate Taine şi ierurgii au fost posibile în Capela gării feroviare din localitate. După “la gară”, cum cunoşteau credincioșii locul de slujire, a urmat primirea pe 22 octombrie 2010 de la partea romano-catolică, în comodat gratuit pentru 19 ani, a bisericii dedicate de dânşii Sfântului Ierarh Nicolae, clădire cu grave suferinţe la momentul primirii după multe alunecări de teren suferite.

După primirea bisericii a început construirea şi împodobirea catapetesmei după rânduiala tradiţiei ortodoxe. Pe 13 decembrie 2010, la invitaţia comunităţii, Preasfinţitul Părinte Siluan, Episcopul Italiei, a binecuvântat lăcaşul şi catapeteasma, astfel dând început oficial bisericii cu hramurile “Sf. Muceniţă Filofteia de la Curtea de Argeș” şi “Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei”. Slujba a fost săvârşită de Preasfinţitul Siluan împreună cu un sobor de preoţi români din Sicilia. Pe data de 14 iulie 2011 s-a sărbătorit semnarea contractului de comodat gratuit pe o perioada de 19 ani. Evenimentul a început cu slujirea unui Te-Deum de către Preasfinţitul Părinte Episcop Siluan şi un sobor de preoţi şi diaconi la care a asistat şi Excelenţa Sa Mons. Francesco Montenegro. Tot cu această ocazie Excelenţa Sa a donat parohiei o micuță părticică din craniul Sfântului Ierarh Nicolae ale cărui sfinte moaște sunt acum la Bari.

În 3 februarie 2012 au început lucrările de zidire ale Sfintei Mese, lucrată în marmură şi a unei noi catapetesme, sculptată şi pictată în România la Râşca-Slătioara. Lucrările au durat mai bine de șapte luni încheindu-se pe 22 septembrie 2012.

Târnosirii bisericii de către Preasfinţitul Părinte Episcop Siluan a avut loc la data de 8 decembrie 2012 când au conslujit preoţii din Sicilia şi corul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

Parohia Canicatti, din bugetul propriu, a contribuit substanțial financiar și prin donații la înființarea Schitului „Acoperământul Maicii Domnului” din Caltanissetta dar și a Paraclisului “Sfinții Ioachim și Ana” din localitatea Riesi unde au loc slujbe de câteva ori pe lună.

Din data de 11 dec. 2016 a fost numit paroh prin decizie episcopală P.C. Pr. Băcăuanu Dănuț. La sfârșitul anului 2017 au fost ținute în parohie conferințe despre post de către P.C. Părinte Profesor Universitar Doctor Petre Semen de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dimitrie Stăniloae” din Iași și concomitent s-a reușit înființarea Casei Sociale „Sf. Filoteia” situată chiar lângă biserică iar în iarna-primăvara anului 2018 biserica a fost reparată și zugrăvită la ziduri, în interior și exterior, degradate în timp, deasemenea au fost reparate acoperișul și ulucele colectoare de apă.

Pe 7 decembrie 2018, la 12 ani de la înființare, Casa Socială a fost sfințită și lucrările de renovare ale bisericii binecuvântate de către Preasfințitul Părinte Arhiereu Vicar Atanasie de Bogdania însoțit de soborul preoților din Sicilia și de P.C. Pr. Prisăcariu Constantin de la Reggio Calabria. A fost hirotonit întru preot diaconul Mandea Sebastian-Ghiță pentru Parohia Sciacca-Ribera. Cu această ocazie au asistat și oficialii Arhidiocezei Romano-Catolice de la Agrigento în frunte cu Eminența Sa Cardinalul Francesco Montenegro. Evenimentul încheiat cu o agapă frățească a fost pe larg făcut cunoscut de către mass-media din Sicilia.

În anii 2018-2019 enoriașii au participat la mai multe acțiuni pe care Episcopia Ortodoxă Română a Italiei le organizează, între acestea tabere pentru copii și tineri și un pelerinaj în Țara Sfântă.

Anul de grație 2020, la împlinirea a 14 ani de la înființarea parohiei, ne-a găsit implicați în diferite slujiri sociale pentru creștini și necreștini. Biserica se află pe via Mameli, nr. 16, la o distanță de aprox. 700 m. de Autogara Canicatti. Parohia are în grijă și nevoile sufletești ale românilor din comunele: FAVARA, LICATA, MUSSOMELI, RAFFADALI și RIESI.

Parohia deține bibliotecă parohială, cu un număr de 112 volume de carte religioasă și literatură laică, are adresă e-mail, Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. È necessario abilitare JavaScript per vederlo. și cont pe rețeaua de socializare Facebook: „Parohia Ortodoxă Română Canicatti”. În biserica parohială sunt puse la închinare sfintele moaște aleSf. Ier. Nicolae al Mirelor Lichiei, copia autentică a icoanei Maicii Domnului de la Poceaev şi o urmă pictată a tălpii Maicii Domnului care se găseşte pe piatra din biserica Mănăstirii Marii Lavre din Poceaev precum și un veșmânt al Sf. Mucenițe Filofteia de la Curtea de Argeș. În Casa Socială „Sf. Filoteia” este amenajată o încăpere destinată catehizării copiilor și una pentru servicii sociale.

 

{gallery}2020/481 2020.12.08.canicatti{/gallery}

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 

 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 

 
 
 

construimcatedrala.ro

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

12613139