Sugestii pastorale - Triveneto II

În anul 2021, declarat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române An omagial al pastorației românilor din diaspora, la inițiativa  și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, propun câteva gânduri și experiențe care ar putea dinamiza activitatea misionară a parohiilor noastre.

Anul acesta, și probabil și anii viitori vor fi marcați de măsuri legislative restrictive menite să stăvilească, pe cât este omenește posibil, răspândirea virusului care a provocat actuala pandemie.

Aceste măsuri împiedică desfășurarea unei misiuni așa cum am gândit-o până acum. Poate Dumnezeu, în înțelepciunea Sa, a îngăduit această mare încercare pentru omenire, și pentru ca noi, păstori ai Turmei celei cuvântăroare, să ieșim dintr-o anumită inerție, să ne punem în discuție și adaptăm slujirea noastră la vremurile pe care le trăim, încredințați fiind de faptul  că atât pentru ce am făcut, cât și pentru ceea ce n-am făcut, vom da seamă în fata Dreptului Judecător.

Mai direct: nu putem să ne ascundem în spatele faptului că este pandemie și nu avem condiții de a face misiune. Suntem chemați, prin natura slujirii noastre să creem condiții de a face misiune; așa cum un părinte găsește soluții pentru familia sa.

 

•          Putem începe prin a acorda mai mult timp dialogului personal cu enoriașii. A asculta bucuriile și necazurile enoriașilor nu necesită de spațiu adecvat ci de un pic de timp și de răbdare. Într-o lume grăbită și individualistă, a asculta, a da un sfat, a avea un pix și o hârtie pentru pomelnic, poate însemna cel mai mare ajutor.

•          O atenție deosebită, și care nu suferă amânare, așteptând să treacă pandemia, sunt copiii și tinerii din parohii. Cei ce au un pic de experiență în lucrarea cu aceștia, știu că timpul propice pentru a semăna sămânță Evangheliei în sufletele lor, este limitat. Dacă așteptăm 2-3 ani, i-am pierdut și i-a câștigat “duhul lumii”. În acest sens, cred că este absolut necesară  reînceperea cursurilor la Școlile Parohiale, cu grupuri mici, de 3-5 copii, de care să se ocupe un tutor, ales dintre tinerii parohiei, coordonați de către cateheți.

•          Pe timpul verii, beneficiind de experiența de vara trecută, cred că n-ar fi o exagerare organizarea de “Campi Scuola” pe lângă parohii.

 

Desigur, aceste gânduri împărtășite nu pot fi aplicate în toate parohiile Episcopiei noastre ci  trebuie adaptate ținând cont de posibilitățile fiecărei parohii și, mai ales, de reglementările legislative în domeniu.

Pr. Gabor Codrea

Protopop Trivento II

Emergenza Coronavirus

 

Nutrimento per l'anima

 

 
 

Cerca

Apostolia

FTOUB Roma

 

LA MISSIONE DI SAN NICOLA

LA MISSIONE DI SAN NICOLA

 

 
 

Facebook

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 

Notizie dalla diocesi

construimcatedrala.ro

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportage EORI

 
 

Vi consigliamo

Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

 

 

 

 

I giovani ortodossi

Numero totale di visitatori

12412348