Sugestii pastorale - Lombardia I

În anul 2021, declarat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române An omagial al pastorației românilor din diaspora, la inițiativa  și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, propun câteva gânduri și experiențe care ar putea dinamiza activitatea misionară a parohiilor noastre.

- proiecte de înfrățire cu parohiile din România pentru a implementa proiectul “Biserica - familia romanilor de pretutindeni” (noi, parohia Lodi, suntem în faza de organizare a proiectului cu parohia Slimnic-Sibiu). Am intitulat acest proiect “Bucuria întâlnirii in lumina crucii” care se va desfășura pe o perioada de 5/6 sapt (o să revinim cu detalii).

- dinamizarea relațiilor inter-umane între familiile preoților.

- crearea unei rețele de voluntari pe întreg cuprinsul parohiei pentru a gestiona mult mai eficient situațiile proiectelor sociale. (În acest moment desfășuram o colecta de alimente pentru Așezământul de bătrâni - Bogdanești).

Pr. Nicolae Cazacu

Protopop Lombardia I

Cerca

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 

Emergenza Coronavirus

 

Nutrimento per l'anima

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

LA MISSIONE DI SAN NICOLA

LA MISSIONE DI SAN NICOLA

 

 
 

Facebook

 

Notizie dalla diocesi

construimcatedrala.ro

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportage EORI

 
 

Vi consigliamo

Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

 

 

 

 

I giovani ortodossi

Numero totale di visitatori

12466851