Sugestii pastorale - Lazio I

 

Se cuvine să amintim, ca prim gând pentru anul 2021, cuvântul părintelui Patriarh Daniel care, anunțând tematica anului omagial, a vorbit despre nevoia credincioșilor din diaspora de a primi, din partea preoților, mai multă dragoste, având în vedere faptul că sunt lipsiți de cei dragi ai lor, rămași în țară. Orice facem ca slujitori ai Domnului, dacă nu vine din dragostea pentru Hristos, va rămâne doar strategie și management „pastoral-misionar” și nu va fi ziditor.

De asemenea, amintim următoarele sugestii pastorale:

- Formarea unor grupuri de rugăciune parohiale - un timp de rugăciune în comun al creștinilor, în ciuda distanțării fizice. Pomenirea unui pomelnic al bolnavilor din parohie, care să se pomenească alături de cei ai familiei fiecăruia (citind Psaltirea sau Acatistul unui Sfânt vindecător);

- Platformele de teleconferință online pot fi de folos în cadrul parohial pentru lecturi biblice sau cateheze;

- Invitarea, o dată pe lună, prin rotație, a câte unui preot din Protopopiat pentru o cateheză duminicală (ceea ce ar spori colaborarea dintre parohii și ne-ar scoate din izolare);

- Inițierea unei colaborări cu Banca Alimentară sau cu Asociații caritative locale, pentru sprijinirea familiilor aflate în dificultate;

- Constituirea unui fond de întrajutorare pentru cei care au rămas fără loc de muncă.

 

Protopopiatul Lazio I

Cerca

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 

Emergenza Coronavirus

 

Nutrimento per l'anima

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

LA MISSIONE DI SAN NICOLA

LA MISSIONE DI SAN NICOLA

 

 
 

Facebook

 

Notizie dalla diocesi

construimcatedrala.ro

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportage EORI

 
 

Vi consigliamo

Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

 

 

 

 

I giovani ortodossi

Numero totale di visitatori

12466876