Alege limba:

Cum conviețuiesc românii cu italienii: Realitatea la zi, prin ochii Episcopului Siluan

De Ziua Națională a Italiei sau Ziua Republicii, 2 iunie, l-am rugat pe Preasfințitul Părinte Siluan să ne spună cum s-a dezvoltat de-a lungul timpului relația Bisericii noastre cu statul italian și cu Biserica Romano-Catolică. Totodată, dorind să aflăm cum conviețuiesc azi românii cu italienii am fost plăcut surprinși să purtăm un dialog despre respect, integrare, solidaritate și frățietate.

Basilica.ro: Care au fost începuturile ortodoxiei românești pe meleagurile italiene?

PS Siluan al Italiei: Comunitatea românească din Italia a constituit pentru multă vreme, în trecut, mai ales o prezență legată de studii. La universitățile din Italia, încă din Evul Mediu găsim fii de boieri sau ai domnitorilor români.

Ajungând în perioada modernă, a început puțin câte puțin formarea unor familii mixte italo-române.

 

Citește mai departe >>>

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

13236156