Alege limba:

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

pentru basarabeni si pentru bucovinenii din Bucovina de Nord

Misiunea Sfântului Ierarh Nicolae a fost înființată, cu binecuvântarea PS Părinte Episcop Siluan, în data de 7 februarie 2012. Ea are ca scop pastorația creștinilor ortodocși vorbitori de limbă românească din Basarabia și Bucovina de Nord, aflați din binecuvântate pricini în Italia, prin organizarea în parohii a comunităților existente, sub jurisdicția canonică a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

Pe parcursul ultimilor ani, basarabenii și bucovinenii din Bucovina de Nord aflați la muncă în Italia au căutat mângâiere sufletească și au găsit-o în sânul Bisericii. În localitățile unde lipseau sau lipsesc și în continuare parohii, misiunea Sfântului Ierarh Nicolae încearcă să găsească soluții pentru a-i putea ajuta pe frații creștini ortodocși, care trăiesc acolo, cu posibilitatea de a avea un loc de rugăciune pentru cei apropiați, copii sau părinți, bunici sau rude apropiate, și cu bucuria de a avea un păstor duhovnicesc în mijlocul lor, conform tradiției moștenite.

Anual, Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae editează calendarul Creștin Ortodox, pe stil iulian, conform tradiției din Basarabia și Bucovina de Nord, în două formate: Tip Filă (calendarul clasic de perete) și tip Agendă (broșură). Prima ediție a calendarului tip agendă a văzut lumina tiparului în anul 2019, ea conține cele mai importante rugăciuni ale creștinului ortodox, la care se adaugă date importante din activitatea social-filantropică, culturală și administrativă a Eparhiei.

 

Coordonator: PS Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

tel: +39 067 197 343; email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

Responsabil pentru zona de Nord a Italiei – Protopop Avram Matei

mobil: +39 328 716 59 97; email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 

 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

12925572