Alege limba:

Apariție editorială!

Editura Trinitas a publicat un volum de interviuri realizate cu ierarhi și slujitori din Italia

Semnalăm cititorilor apariția volumului de interviuri: Slujire și pastorație ortodoxă românească în Peninsula Italică (Editura TRINITAS, coll. Media Christiana, seria Radio TRINITAS). 

 

Apariția editorială cuprinde cincisprezece interviuri, realizate de părintele Consilier pentru Comunicare, Ioan Haba, între anii 2015 – 2021. Acesta apare cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și sub îndrumarea PreasfinţituluiPărinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

 

Răsfoind paginile cărții, vom putea lectura cuvântul introductiv al Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, prin care îi anunță pe cititori asupra faptului că vor face cunoștință cu: „memoria vie a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care constituie, de fapt, Istoria Bisericii Ortodoxe Române de pe pământul Italiei”. Mai departe, Părintele Consilier patriarhal Teodor Gradinaciuc, Director Radio Trinitas, vorbește despre românii de peste granițele țării, care „în povestea lor de peste hotare, au avut intuiția și curajul de a lua cu ei și Cerul, adică lumina din credință, lumina din tradiții, lumina din rugăciune. Astfel, au purtat Biserica-făclie nu doar în inimă, ci efectiv, ducând pietre, lemne și fapte de acasă până departe, unde au zidit casă dorului de Dumnezeu”.

 

Discutând cu autorul, acesta ne-a mărtirisit: „este o mare bucurie pentru noi faptul că aceste dialoguri au văzut astăzi lumina tiparului. Ne-am dorit publicarea lor în această formă, deoarece, în pofida multitudinii mijloacelor de informare și comunicare la care avem acces astăzi, totuși cartea rămâne unul dintre cele mai autentice elemente ale culturii. Volumul adună experiențe din viața slujitorilor din Italia, mărturii care nu au mai fost scrise până acum și care cred că este bine să fie cunoscute și undeva consemnate, asemeni unei comori pe care o lăsăm urmașilor noștri, ca pe o moștenire nepieritoare”.

 

Dialogurile dezbat aspecte ce privesc pastorația creștinilor ortodocși din Italia, implicarea preotului în formarea comunităților parohiale, practici și metode de pastorație, precum și evocări din istoria primelor parohii ortodoxe românești apărute pe tărâm italian.

 

Cartea, „Slujire și pastorație ortodoxă românească în Peninsula Italică”, va fi în curând disponibilă în parohiile din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

 

 

 

 

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 
14228407