Alege limba:

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei organizează examen de capacitate preoțească.

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei va organiza, joi 20 octombrie 2022, examen de capacitate preoțească. Absolvenții de studii teologice și fii duhovnicești ai eparhiei care doresc să ocupe prin concurs un post clerical în cadrul episcopiei și îndeplinesc condițiile canonice, statutare și regulamentare bisericești sunt îndemnați să se înscrie la acest examen.

 

Dosarul de înscriere se poate depune prin email la adresa: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.. La probele examenului vor participa candidații care au primit binecuvântarea chiriarhului în urma analizei dosarelor. Examenul de capacitate se va desfășura la Centrul Eparhial de la Roma situat în Via Ardeatina, nr. 1741. Pentru mai multe informații se va contacta Cancelaria Eparhială.

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 
14072372