Alege limba:

CONGRES GENOVA 23 - 24 iunie 2016

 

“Cristianesimo d’Occidente e d’Oriente tra Scisma e Unità”

“Crestinismul din Occident si din Orient intre Schisma si Unitate"

 

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Biserica Ortodoxă Română “Sfântul Dumitru” din Genova Italia, păstorita de preotul Filip Constantin Sorin protopop al Protoieriei Liguria, organizează la aniversarea a 15 ani de existență, Congresul cu tema “Cristianesimo d’Occidente e d’Oriente tra Scisma e Unità” în zilele de 23 - 24 iunie 2016.

Congresul este organizat în orașul Genova, şi propune o întâlnire de dialog între Biserica Ortodoxă Română şi Biserica Catolică.

La Congres vor participa Preasfințitul Ignatie Mureşanul, Episcop Vicar al Episcopiei Ortodoxe Romane a Spaniei şi Portugaliei, Cardinalul de Genova Angelo Bagnasco, Președintele Conferinței Episcopale Italiene, preotul prof. dr. Holbea Gheorghe şi preotul prof. dr. Daniel Benga de la Facultatea de Teologie din București precum și preoți profesori de la Facultatea de Teologie din Genova.

Scopul Congresului nu este acela de a inventaria, pur şi simplu, evenimentele istorice ci de a surprinde acele aspecte, accente şi deschideri care să vină în întâmpinarea marilor întrebări şi provocări, pe care lumea modernă le adresează Bisericii, în misiunea şi lucrarea ei astăzi. Totodată evidențiază metodologii de lucru şi reflecții, căutând să individualizeze posibilități noi de apropiere între Biserica Ortodoxă şi Biserica Catolică.

A consemnat Pr. Protopop Filip Constantin Sorin

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 

 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

12613087