Alege limba:

Ioan Aurel Pop: Limba română este vie și oricât de contaminată ar fi nu trebuie să ne temem

La dezbaterea „Statutul actual al limbii române”, Ioan Aurel Pop a vorbit despre contaminarea acesteia și a spus că nu trebuie să ne temem pentru că limba are propriile mijloace de apărare și, în același timp, Academia Română veghează asupra ei.

„Ziua Limbii Române – din 1990 în Republica Moldova şi din 2013 în România – este sărbătoare oficială, dar de fapt e o sărbătoare a sufletului românesc, fiindcă limba este efigia cea mai pregnantă a românilor”, a afirmat Ioan Aurel Pop în cadrul evenimentului desfăşurat marți, în Aula Academiei.

 

 

Citește mai departe >>>

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 

 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

12690880