Alege limba:
PAROHIA ”SFÂNTUL EVANGHELIST LUCA” 
BOLOGNA VEST - CASALECCHIO DI RENO 
 
Parohia “Sfântul Apostol şi Evanghelist Luca” Bologna Vest - Casalecchio di Reno a luat fiinţă cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Italiei, la data de 27 noiembrie 2011, pentru întâmpinarea nevoilor spirituale crescânde ale credincioşilor ortodocşi români din partea de vest a Bolognei, arie geografică ce se extinde spre alte oraşe printre care Casalecchio di Reno (unde a şi fost stabilit sediul administrativ), Sasso Marconi, Zola Predosa, Anzola dell’Emilia şi altele.
Pentru susţinerea oficiului de paroh, a fost transferat  de la parohia Castiglione dei Pepoli, protopopiatul Emilia Romagna, părintele Petru Mihai Enescu, care fusese hirotonit ca diacon în data de 21 martie 2010, la Perugia, şi ca preot,  în data de 12 septembrie 2010, la Tivoli.  Prin grija sa, a fost închiriată pentru început o sală la Centrul Social San Biagio – Casalecchio, unde comunitatea parohială săvârșea Sfânta Liturghie numai duminica. În această perioadă, toate cele necesare slujirii erau depozitate în casa preotului. Prin bunăvoința Eminenței Sale, Cardinalul Carlo Caffarra, arhiepiscop catolic de Bologna, comunitatea ortodoxă a fost primită apoi, pentru desfășurarea serviciilor religioase, de către parohia romano-catolică San Martino, al cărei paroh era don Giorgio Sgargi. Din data de 1 August 2013, părintele Mihai Enescu a fost îmbisericit la Parohia Budrio, preot paroh fiind preluat de către părintele Trandafir Vid, transferat pentru aceasta de la parohia Porretta Terme – Castiglione dei Pepoli.
În perioada păstoririi părintelui Mihai Enescu, parohia a fost organizată cu grijă, pentru susţinerea duhovnicească a credincioşilor ei. S-a ales un comitet de iniţiativă, s-a întocmit un program liturgic, s-au comandat toate cele necesare cultului, de la veşminte preoţeşti, vase de cult, cristelniţă, cununii, până la cărţile de strană în sumă completă pentru susţinerea tuturor sfintelor taine şi ierurgii (Octoih Mare,Triod, Penticostar, Catavasier, Mineie, etc.). În egală măsură s-a acordat atenţie organizării şi apoi bunei funcţionări a pangarului bisericii. Totodată, prin jertfelnicia credincioşilor, s-a realizat în limita acordului cu parohia catolică gazdă, amenajarea spaţiului de slujire prin aşezarea de însemne ortodoxe (icoane împărăteşti, icoane prăznicar, cruce sculptată pe Sfânta Masă, candele, etc.). Pe parcursul acestei perioade s-au organizat în parohie mai multe masluri de obşte la care au participat majoritatea preoţilor din Emilia Romagna. Pentru implementarea unei relaţii amicale între parohie şi Curia Catolică din Bologna, au fost invitaţi la diverse activităţi religioase sau culturale, participând pe rând, vicarul general al acesteia, Monseniorul Giovani Silvagni, şi provicarul general, Monseniorul Gabriele Cavina.
Notabilă pentru această perioadă este susţinerea în parohie a unui concert de colinde, de către corul Anatoly din Braşov, pe data de 9 decembrie 2012.
După numirea Părintelui Trandafir Vid ca și preot paroh, s-a reamenajat locaşul de slujire -prin aceeaşi jertfelnicie a credincioşilor -  cu  covoare, mobilier nou, acoperăminte pentru Sfânta Masă şi Proscomidiar, instalaţie de sonorizare şi altele. În prezent, toate eforturile parohului şi ale consiliului parohial sunt canalizate spre găsirea unui spaţiu de slujire oportun, care să ofere parohiei o mai largă libertate de manifestare.
 
 
 
 

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2022/2023

13735955