Comunicat de Presă

 Sinod Mitropolitan  - Roma 8 mai 2009

 

În ziua de 8 mai 2009, la sediul de la Roma a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, la Praznicul Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan de Dumnezeu Cuvântătorul și al Cuviosului Antonie cel Mare, a avut loc ședința de lucru a Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, sub președenția Înaltpreasfințitului Arhiepiscop și Mitropolit Iosif de la Paris.

Principalul punct pe ordinea de zi l-a constituit luarea în discuție, în vederea înaintării spre aprobare Sfântului Sinod, a Statutului juridic al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, aprobat de către Adunarea Eparhială a acesteia în sesiunea ordinară din 4 februarie 2009. După aprobarea de către Sfântul Sinod, statutul va fi înaintat organelor competente italiene în vederea recunoașterii Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei de către stat. 

S-a evocat de asemenea necesitatea organizării de tabere de vară pentru copiii și tinerii din cuprinsul eparhiilor Mitropoliei, în vederea păstrării și consolidării identității creștine, de limbă și de neam a acestora.

În dimineața aceleiași zile a avut loc în incinta Centrului Eparhial de la Roma, Sfânta Liturghie în sobor, prezidată de Înaltpreasfințitul Arhiepiscop și Mitropolit Iosif, înconjurat de ceilalți membri ai Sinodului Mitropolitan și de un mare număr de preoți și diaconi ai episcopiei, precum și de numeroși credincioși, la aniversarea a un an de la intronizarea Preasfințitului Siluan în scaunul de chiriarh al românilor ortodocși din Italia.

 

Secretariatul Sinodului Mitropolitan

Urgența Coronavirus

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

   Calendarul Tuturor Sfinților 2020 

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  12106628