COMUNICAT DE PRESĂ

Concert organizat la Milano în onoarea Cardinalului Tettamanzi

 

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, Ambasada României pe lângă Sfântul Scaun și Consulatul General al României din Milano, au organizat ieri, 04 noiembrie 2009, un concert de muzică simfonică în onoarea Cardinalului Dionigi Tettamanzi, Arhiepiscopul romano-catolic de Milano.              

La eveniment au participat, alături de Eminența Sa, Preasfinția Sa Părintele Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Domnul Marius Lazurcă, Ambasadorul României pe lângă Sfântul Scaun, Domnul Tiberiu Dinu, Consulul General al României de la Milano și alte autorități civile și religioase.

Cuvântul de bun venit a fost rostit de către P.C. Pr. Protopop de Milano, Traian Valdman, principalul organizator al evenimentului, care a evocat deschiderea deosebită pe care a avut-o și o are Cardinalul Tettamanzi cu privire la prezența și organizarea parohiilor ortodoxe românești din regiunea Lombardia precum și atitudinea mereu favorabilă a acestuia în privința emigranților. S-a amintit, de asemenea, importanța vizitelor reciproce pe care, vrednicul de pomenire Patriarhul Teoctist al României și Cardinalul Tettamanzi, le-au întreprins la Milano și, respectiv, la București și rolul pe care l-a avut Eminența Sa la intensificarea relațiilor între Arhiepiscopia de Milano și Patriarhia Română.

Domnul Ambasador Marius Lazurcă, după ce a evocat importanța pe care Statul Român o acordă comunităților românești din diaspora, a dat citire mesajului Domnului Traian Băsescu, Președintele României, cu ocazia acestui eveniment.

Preasfinția Sa Siluan, a transmis mai întâi salutul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României cu ocazia manifestării de la Milano. A transmis de asemenea gândul de salut și de prețuire al Înaltpreasfințitului Arhiepiscop și Mitropolit Iosif al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale de la Paris. În continuare, Preasfinția Sa a subliniat caracterul comunitar pe care îl poartă evenimentul, constituind un gest de gratitudine și recunoștință al întregii comunități ortodoxe românești față de comunitatea italiană catolică locală pentru căldura cu care a fost mereu înconjurată și pentru solidaritatea manifestată față de conaționalii noștri în momentele de dificultate.

La sfârșitul concertului s-a înmânat Cardinalului Tettamanzi o icoană a Sfântului Cuvios Dionisie (în italiană Dionigi) Exiguul. Eminența Sa a rostit un călduros și emoționant cuvânt de mulțumire organizatorilor și tuturor celor prezenți.

Concertul a avut loc în Bazilica San Marco din Milano și a fost susținut de Orchestra della Amicizia, compusă din muzicieni români și italieni, dirijată de maestrul Alessandro Ferrari. La eveniment au participat peste 300 de persoane.

 

 

DEPARTAMENTUL DE INFORMARE ȘI MASS MEDIA AL

EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A ITALIEI

Urgența Coronavirus

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

   Calendarul Tuturor Sfinților 2020 

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  12109233