Alege limba:

Mesajul Patriarhului Daniel de Ziua Mondială a Bolnavului

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel transmite un mesaj cu ocazia Zilei Mondiale a Bolnavului, 11 februarie.

„Să nu uităm, așadar, că sănătatea este un dar de la Dumnezeu, iar acest dar trebuie păzit, îngrijit și sfințit. Dacă l-am pierdut, trebuie să-l căutăm cu multă credință și speranță, rugându-ne lui Dumnezeu, Maicii Domnului și Sfinților tămăduitori fără de arginți, să ne vindece sufletul de păcate și trupul de boli”, îndeamnă Preafericirea Sa în mesajul transmis.

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a proclamat anul 2024 ca fiind „Anul omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor” și „Anul comemorativ al tuturor Sfinților tămăduitori fără de arginți”.

Citește mai departe >>>

 

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 
14228382