Alege limba:

COMUNICAT DE PRESĂ

 

nr.2 din 2016

 

Congresul și Adunarea Eparhială a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

 

Marți 09 februarie, s-au desfășurat la Roma lucrările Congresului și a Adunării Eparhiale, ale Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

 

Adunarea Eparhială a fost precedată de slujba de Te-Deum săvârșită de Preasfințitul Părinte Episcop Siluan. Alături de membrii clerici și mireni ai Adunării Eparhiale s-au aflat aproximativ 200 de participanți mireni din parohiile din Italia, numărul total al participanților ridicându-se la 709.

 

Preasfinția Sa a adresat celor prezenți un cuvânt de întâmpinare, iar Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Serafim al Germaniei, Europei Centrale și de Nord, a susținut o conferință duhovnicească cu tema: „Pentru o educație religioasă mântuitoare”.

 

Au urmat apoi discuțiile pe grupurile de lucru, pe diferite teme de interes pastoral, misionar, social sau cultual și concluziile acestora, precum și saluturile oficiale ale reprezentanților autorităților române și italiene.

 

Dintre evenimentele din viața episcopiei, în anul 2015, amintim:

 

-    s-au săvârșit 9 864 de  Botezuri și 1495 de Cununii;

-   s-au săvârșit 3 sfințiri de biserică și s-a pus Piatra de Temelie pentru o biserică, la care s-au adăugat alte binecuvântări de lucrări / iconostase;

-    s-au ținut mai multe conferințe, întruniri și alte evenimente cu referire specială la ”Anul Omagial al Misiunii și Parohiei și Mănăstirii azi" și la "Anul Comemorativ al Sf. Ioan Gură de Aur și al Marilor păstori de suflete din eparhii ”.

 

Din activitatea Social Filantropică a episcopiei amintim:

 

- s-au dezvoltat tot mai mult diaconiile înființate în anul 2011, sub patronajul Sectorului Social al Episcopiei noastre;

- s-au trimis numeroase ajutoare către zonele defavorizare din România (peste 35 de transporturi cu haine și alimente);

- s-au susținut, cu bursă lunară, prin adopție la distanță, între ianuarie și iunie 2015, 490 copii și, între septembrie și decembrie 2015, 512 de copii, din România, Republica Moldova și Italia.

 

Pentru anul 2016 s-a propus continuarea tuturor proiectelor începute în anii precedenți precum și inițierea altor proiecte, dintre care amintim:

 

- îmbunătățirea calității misiunii printre românii ortodocși din Italia, printr-o mereu mai eficientă împreună-lucrare a preoților și mirenilor din parohii și mănăstiri;

- intensificarea activității de cateheză în rândul copiilor, tinerilor și adulților, prin implicarea familiilor creștine alături de cei deja angajați în această activitate ;

- creșterea activității sociale pentru venirea în sprijinul celor săraci, a celor bolnavi, a celor din închisori, prin implicarea Comitetelor Parohiale, în frunte cu preotesele, și a tinerilor din parohii, și încurajarea voluntariatului.

 

Slavă lui Dumnezeu pentru toate cele împlinite în anul 2015!  Rugăciune de iertare către Dumnezeu pentru toate cele neîmplinite sau greșite în anul care a trecut! Iar pentru viitor, cerere de ajutor și călăuzire din partea lui Dumnezeu, ca și în anul 2016 să slujim spre slava Sfintei Treimi și spre a noastră mântuire!

 

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 
13937911