11 ani de la intronizarea primului episcop ortodox român în italia

„La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul.

Acesta era întru început la Dumnezeu. Toate prin El s-au făcut;

 şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.

Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor.

Şi lumina luminează în întuneric şi întunericul nu a cuprins-o...

Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul care vine în lume

Ioan 1, 1-9

 

Astăzi, se împlinesc 11 ani de la întronizarea Preasfinției Voastre, ca Întâistătător al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

11 de ani pentru unii reprezintă mult, iar pentru alții puțin. Pentru unii este doar un început de cale sau o etapă intermediară, pentru cei aleși însă este moment de bucurie, moment de plinire, care descoperă lucrarea lui Dumnezeu în inima omului.    

Această lucrare este cuvântul de la începutul Evangheliei de la Ioan, care ne descoperă: „Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul care vine în lume”. Cuvânt care luminează pe om descoperindu-i Împărăția Cerurilor și arătându-i calea ce duce spre aceasta. Și ce este oare Episcopul, decât trimisul Domnului, următorul Apostolilor, chemat să aducă lumină în această lume lovită de necaz și de durere, de tristețe și de rătăcire, de dragoste și de credință?

El este chemat să meargă cu straița plină de stele prin lume și să semene lumină în întuneric, acolo unde Cuvântul lui Dumnezeu nu se mai aude și chipul Icoanei cele sfințitoare după care a fost făcut omul nu se mai vede. El este ca un stejar ce nu se pleacă, ci stă drept, căci știe că în fața lui Hristos cel Înviat numai așa poți sta cu adevărat! Coroana îi este bogată, iar frunzele-i sunt ochi prin care privește inimile celor apropiați. Nimic nu-i scapă, toate le străbate, toate le simte, toate le poartă în inima sa. Crește înalt și liber, iar sub umbra lui caldă și ocrotitoare alți stejari încep să răsară și să crească nestânjenit, iar cu venirea toamnei, frunzele lor devin aurii, luminând și împodobind împrejur.

Nimeni nu numără frunzele unui stejar, căci nu la numărătoarea roadelor ne-a chemat Domnul, însă toți îi admiră coroana. Așa și cei mai apropiați de cele Dumnezeiești, văd și se bucură de lumina izvorâtă din acea coroană binecuvântată.

Pentru Episcopia noastră, această zi este un praznic de seamă, căci Domnul ne-a binecuvântat cu multă lumină! Lumină care a răsărit din roadele mai multor stejari: Mitropolitul Visarion Puiu, care a aruncat primul sămânța cea binecuvântată a slujirii în Nordul Italiei la Maguzzano; Arhiepiscopii Teofil, Adrian și Lucian care au urmat cărarea bătătorită de vrednicul mitropolit; și de Dumnezeu iubitul Părinte Mitropolit Serafim al Germaniei, care din anul 1994 și până în anul 1998, a constituit Vicariatul Italiei și a prezidat Adunarea Eparhială care l-a ales ca Arhiepiscop Ortodox Român al Europei Occidentale și Meridionale pe Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Iosif.

Odată cu înscăunarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Iosif ca și Arhiepiscop la Paris, în 15 martie 1998, și ulterior ca Mitropolit, în 21 octombrie 2001, zi în care Preasfinția Voastră a primit harul arhieriei, a început o nouă etapă pentru creștinii ortodocși români, pelerini pe meleagurile Italiei.

La scurt timp după hirotonia și înscăunarea Înaltpreasfințitului Iosif, roadele celor care au semănat stele au început să crească în așa fel încât, în anul 2004, când Preasfinția Voastră ați fost însărcinat, în calitate de Episcop Vicar al Mitropoliei noastre, cu pastorația creștinilor din Italia, iar ulterior în 8 mai 2008 ca și chiriarh al nou înființatei eparhii, au căpătat un alt contur, ceva ce nu ne puteam închipui sau calcula după criterii și principii omenești.

Ce sunt acești 15 ani de când Preasfinția Voastră a făcut primii pași către comunitățile însetate de cuvântul Lui Dumnezeu, de cântarea dulce a Sfintei Liturghii, de Sfânta Împărtășanie, într-un cuvânt – de dorul după Dumnezeu, de dorul după Împărăția Sa? Sunt ani care au legat oameni și locuri, suflete și inimi, întâmplări și situații, sărbători și bucurie, har și părtășie de cele sfinte. Acești ani au înclinat sufletul românului pribeag pe aceste meleaguri spre Cuvântul lui Dumnezeu cel Viu, spre Scripturi - care împacă însingurările, adună despărțirile, dezleagă eșecurile și aduc lumină în întuneric.

Și tot ce s-a legat între acești stejari care au dat roade însutite, după cuvântul Evangheliei, nu a fost decât dragostea, dragostea de a aduce lumină în lume prin Sfânta Liturghie, prin Trupul și Sângele Domnului, care deschid ușile Împărăției Cerurilor fiecărei generații care aude și plinește cuvântul psalmistului: Gustați și vedeți că bun este Domnul.

Cea mai mare bucurie pe care o trăim în aceste clipe este că, această dulceață, acest har, acest dar de mare preț pe care ni l-a lăsat Domnul Hristos cel Răstignit și Înviat din morți, mulți l-au gustat ca urmare a tot ceea cea ați propovăduit în toți acești ani. Și ne-ați învățat și pe noi să propovăduim! Dragostea de a fi în Hristos prin Sfânta Împărtășanie, dragoste care ne-a cucerit și pe noi, cei care v-am urmat, atunci când ne așteptam cel mai puțin sau, când nu ne așteptam deloc. Dragoste care ne-a scos din deriva sufletească, dintr-o cumpănă sau dintr-o încercare, și ne-a pus în fața Celui care v-a umplut desaga cu stele, stele care tot răsar și luminează astăzi toată Peninsula Italică.

Fiecare vârstă are un anumit chip de a iubi și a se dărui. Atât timp cât iubim și ne dăruim, Domnul sporește Lumina în lume, în popoare, în neamuri, în generații și în generații. Nădăjduim că inimile noastre, ale tuturor celor care iată, înconjurăm altarele pe care le-ați binecuvântat aici în Italia, precum și inimile tuturor celor încredințați nouă spre păstorire, vor privi mereu la cer, acolo unde ne-ați învățat de la început să privim, căci de acolo vine lumina pe care ne-ați descoperit-o!

Pentru toate binecuvântările primite, pentru toată lumina care vine din suflet, pentru prisosința de har pe care ați știut să o împărțiți celor din jur, Vă mulțumim din suflet, și-l rugăm pe mult milostivul Dumnezeu să primească dragostea și recunoștința noastră sinceră în Jertfelnicul Său cel mai presus de ceruri.

Lumina Învierii, pentru rugăciunile Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan de Dumnezeu Cuvântătorul și ale Sfântului Arsenie cel Mare, să lumineze calea Preasfinției Voastre, și Harul Domnului Hristos Cel înviat din morți, să Vă călăuzească pe calea cea mântuitoare și să Vă inspire în toate inițiativele viitoare, întru Mulți și Binecuvântați ani!

 

 

 † Atanasie de Bogdania

Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12466894