Comunicat de presă, nr. 1/ 2020

 

Sub președinția Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, avându-l alături pe Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, în cursul zilei de marți, 4 februarie 2020, vor avea loc lucrările Adunării Eparhiale și ale Congresului Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (EORI). Evenimentul se va desfășura în incinta Centrului Mariapoli P.A.F.O.M., din localitatea Castel Gandolfo (RM).

 

Programul zilei va debuta cu slujba de Te Deum, după care Preasfințitul Părinte Episcop Siluan va adresa celor prezenți un cuvânt de întâmpinare.

 

În prima parte, în cadrul Congresului EORI, dl. Ioan-Aurel Pop, Președintele Academiei Române, va susține prelegerea: ”Datina, moșia, familia, credința și patria”. După care va urma o sesiune de întrebări și răspunsuri pe seama temei conferinței. Apoi, va avea loc lansarea cărții „Identitatea Românească”, chiar de către autorul ei, dl. acad. Ioan Aurel Pop.

 

Vor urma saluturile reprezentanților autorităților române și italiene, prezenți la eveniment.

 

În a doua parte, înainte de începerea lucrărilor Sesiunii Ordinare a Adunării Eparhiale, cei prezenți vor avea posibilitatea să vizioneze un film în care va fi expusă retrospectiva evenimentelor din EORI în anul 2019. În cadrul lucrărilor Adunării Eparhiale, vor fi prezentate atât rapoartele sectoarelor de activitate ale EORI, aferente anului 2019, “An omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari)” și „An comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești”, cât și perspectivele pastoral-misionare, social-filantropice și culturale pentru anul 2020, “An omagial al pastorației părinților și copiilor și An comemorativ al filantropilor ortodocși români”.

 

În după-amiaza zilei de marți, 4 februarie, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan va avea o întâlnire cu preotesele, diaconițele și mirenii prezenți la eveniment, în cadrul căreia se va discuta asupra modului concret în care aceștia se pot implica atât în dinamizarea pastorației părinților și copiilor, cât și în proiectele filantropice ale eparhiei. Preasfințitul Părinte Arhiereu - Vicar Atanasie de Bogdania se va întâlni cu clericii episcopiei, pentru a discuta subiecte pastoral-misionare și administrative.

 

Ce este Adunarea Eparhială ?

Potrivit Statutului pentru Organizarea şi Funcţionarea Bisericii Ortodoxe Române, cât și Statutului pentru Organizarea şi Funcţionarea Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (art. 13-16), Adunarea Eparhială este: „organism deliberativ pentru toate problemele cu caracter administrativ, cultural, social, filantropic, economic și patrimonial ale Episcopiei”. Președintele Adunării Eparhiale este Chiriarhul Episcopiei. Adunarea Eparhială se compune din toți clericii din parohiile și mănăstirile Episcopiei, din stareții mănăstirilor Eparhiei și din câte doi reprezentanți mireni din fiecare parohie a Episcopiei.

 

Ce este Congresul Episcopiei ?

Congresul Episcopiei este organizat întotdeauna în aceeași zi cu Adunarea Eparhială a EORI. La eveniment participă, în afara membrilor Adunării Eparhiale, preotesele și diaconițele din Eparhie, precum și toți monahii și mirenii implicați în mod activ în proiectele și activitățile propuse de Centrul Eparhial.

Întâlnirea este organizată cu scopul de a-i ajuta pe clericii și mirenii Episcopiei să fie cât mai ancorați în realitatea societății de astăzi. Congresul a fost constituit ca un organism consultativ, ce are la bază ideea ca toți preoții și credincioșii din parohii să se întâlnească și să discute problemele care îi preocupă. Scopul acestor împărtășiri are rolul de a-i face pe clerici să câștige o înțelegere mai adâncă a realității din teren, iar mirenii să fie cât mai implicați în demersul pastoral - misionar al eparhiei.

 

Urgența Coronavirus

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

   Calendarul Tuturor Sfinților 2020 

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  12170525