COMUNICAT

Apel la coresponsabilitate și solidaritate

Urmare a decretării noului DPCM de către Consiliul de Miniștri al Republicii Italiene, în data de 13 octombrie 2020, prin care au fost hotărâte noi măsuri de protecție împotriva răspândirii virusului covid-19, reînnoim tuturor clericilor, preoților și credincioșilor Episcopiei noastre îndemnul la maximă responsabilitate și la respectarea tuturor măsurilor de protecție impuse de Statul Italian în această perioadă. Noul decret reiterează, în mod particular, respectarea, în cadrul lăcașurilor de cult, a distanței interpersonale de 1 metru și a utilizării măștii de protecție.

De asemenea, reamintim că persoanele care nu respectă carantina obligatorie, odată cu sosirea lor în Italia, și sunt purtătoare ale noului coronavirus, îi pun în pericol pe cei din preajma lor. De aceea, îi îndemnăm pe toți clerici i și credincioșii parohiilor noastre, care revin din România, să respecte prevederile Statului Italian cu privire la autoizolarea lor, rămânând acasă până la terminarea perioadei de carantină.

Să nu-i uităm pe cei aflați în suferință sau în lipsuri, nici în rugăciunile noastre și nici în facerea de bine, știind că binele pe care-l facem aproapelui nostru îl facem Mântuitorului Hristos Însuși!

Reamintim tuturor faptul că Protocolul de redeschidere a bisericilor ortodoxe în Italia este în vigoare în continuare, iar regulile asumate la nivel instituțional trebuie respectate întocmai de către noi, toți!

Sănătatea este darul de mare preț al lui Dumnezeu, să-l apărăm și să-l păstrăm așa cum se cuvine atât în ce ne privește pe noi înșine, cât și în ce îi privește pe cei din jurul nostru!

Să ne rugăm, cu toții, în continuare, Mântuitorului Hristos, Doctorul sufletelor și al trupurilor, Preasfintei Născătoare de Dumnezeu și tuturor Sfinților, pentru însănătoșirea celor bolnavi și pentru toți cei implicați în îngrijirea și ajutorarea lor, pentru iertarea și veșnica odihnă a celor decedați și pentru mângâierea familiilor lor, precum și pentru paza și apărarea noastră, a tuturor, și pentru grabnica încetare a molimei ce a cuprins întreaga lume. 


 

 

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12502925