Alege limba:

Clericii din cadrul Episcopiei Italiei reuniți în Conferință Tematică Semestrială

În ziua de marți, 15 decembrie a.c., clericii din cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei au participat la cea de a doua conferință tematică semestrială din acest an, care a avut loc în regim on-line, pe platforma Zoom a Episcopiei, în contextul restricțiilor cauzate de pandemie la nivel național.

Evenimentul s-a desfășurat în prezența celor doi ierarhi ai Eparhiei: Preasfințitul Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și Preasfințitul Părinte arhiereu vicar – Atanasie de Bogdania.

În prima parte a întâlnirii, Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, a susținut o conferință duhovnicească privind Pocăința și Rugăciunea ca remedii esențiale în depășirea crizei care a cuprins întreaga umanitate.

Preasfinția Sa a abordat de asemenea și subiectul creșterii duhovnicești a preotului și relația sa personală cu Dumnezeu.

Trebuie să conștientizăm faptul că relația cu Dumnezeu se dezvoltă printr-o raportare personală. Iar această relație o putem aprofunda, în primul rând, prin rugăciune și pocăință. Preotul trebuie să fie extrem de atent și conștiincios atunci când slujește și se roagă. El este primul căruia trebuie să-i plângă inima pentru cei care nu-L cunosc pe Domnul, pentru cei care îi sunt fii duhovnicești, pentru cei care petrec în neputințe, păcate și căderi, pentru toate categoriile de persoane care suferă.

O soluție de a petrece cât mai mult timp în rugăciune este și rugăciunea inimii. Sfântul Paisie Aghioritul ne descoperă rugăciunea inimii ca remediu pentru a săvârși o adevărată priveghere. Adesea, Sfântul Paisie (din cauză că lipsea un preot slujitor), înlocuia slujirea Vecerniei, Pavecerniței, Utreniei și a Miezonopticii, cu rostirea rugăciunii inimii, după un tipic bine definit. Această rânduială ni se potrivește de minune astăzi, când suntem constrânși de numeroasele restricții. Rugăciunea inimii poate fi rostită oricând și oriunde, ea fiind cea care redeschide ușile pocăinței.

Preasfinția Sa a conclus printr-un apel la unitate în rugăciune: Aș încheia, așezându-vă la  inimă, gândul de a căuta să fim mai uniți în rugăciune unii pentru alții. Să-l chemăm pe Mântuitorul Hristos să vină în mijlocul nostru pentru ca ceea ce facem să aibă ecou în veșnici e.

În cea de-a doua parte a întâlnirii a urmat un dialog între clerici si chiriarh pe subiectele abordate, dar și pe seama numeroaselor preocupări privind provocările slujirii liturgice în condițiile impuse de actuala pandemie.

 

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2022/2023

13735403