Extensia de la Roma a Facultății de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” la ceas aniversar

Anul 2021 reprezintă, pentru Extensia de la Roma a Facultății de Teologie „Justinian Patriarhul”, un moment emoționant de bilanț, întrucât ne pregătim pentru desăvârșirea primei promoții de absolvenți. Timpul a trecut foarte repede de când s-au început „lucrările” la „construcția” nevăzută a acestei Facultăți, ini țiată în anul 2015, prin binecuvântarea PF Părinte Patriarh Daniel și cu purtarea de grijă a PS Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. De atunci, au urmat doi ani de muncă asiduă din partea pr. Decan, la acea vreme, Pr. Ștefan Buchiu, a dl. Prof. Adrian Lemeni și mai ales a Pr. Prof. Nicușor Beldiman și a Pr. Florin Marica, ambii Consilieri Patriarhali, pentru realizarea cadrului de funcționare. Un aport important la crearea acestei structuri l-a avut dl. Mircea Dumitru, Rector al Universității din București la acea vreme.

Se naște astfel, în anul 2017, această nouă realitate teologică românească chiar în inima creștină a Europei. Prima sesiune de admitere a avut loc în perioada 21-23 septembrie 2017. Până în prezent, facultatea a reușit să reunească aproape 100 de studenți, bărbați și femei, de aproape toate vârstele, provenind din Europa Centrală, Occidentală și Meridională și chiar din Statele Unite ale Americii. Majoritatea studenților sunt fii duhovnicești ai Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

În acest moment, aportul major și constant îl aduc desigur Părinții și Profesorii Extensiei de la Roma, care se ostenesc la formarea viitorilor slujitori ai Bisericii, în acest an în format online. Extensia de la Roma a Facultății de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul”, aflată sub tutela Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, își propune să-și atingă obiectivul pentru care a luat ființă, acela de a împărtăși celor chemați cunoașterea lui Dumnezeu și de a asigura astfel slujitorii Bisericii din diaspora.

Nădăjduim ca Sfinții Trei Ierarhi, Grigore, Vasile și Ioan, ocrotitorii instituțiilor de învățământ teologic, să ne fie alături, plinind dezideratul nostru și călăuzind-ne în lucrarea misionară la care am fost chemați.

 

Articole despre Extensia de la Roma a Facultății de Teologie din București

https://basilica.ro/sesiune-de-admitere-la-extensia-ftoub-din-roma/

https://basilica.ro/ps-atanasie-de-bogdania-i-a-binecuvantat-pe-studentii-extensiei-de-la-roma-a-facultatii-de-teologie-din-bucuresti/

https://episcopia-italiei.it/stiri/index.php/ro/stiri/2946-deschiderea-noului-an-universitar-la-roma-pentru-studentii-extensiei-facultatii-de-teologie-justinian-patriarhul-din-bucuresti-2

 

https://episcopia-italiei.it/stiri/index.php/ro/stiri/4001-deschiderea-noului-an-universitar-al-extensiei-de-la-roma-a-facultatii-de-teologie-justinian-patriarhul-din-bucuresti

 

https://episcopia-italiei.it/stiri/index.php/ro/89-stiri/1472-deschiderea-oficiala-a-anului-universitar-2017-2018-pentru-primii-studenti-ai-extensiei-facultatii-de-teologie-ortodoxa-iustinian-patriarhul-la-roma

 

 
 

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12502866