Ierarhii Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei decorați de Președintele României

În după-masa zilei de 7 aprilie 2021, la Sediul Ambasadei României în Republica Italiană, de la Roma, a avut loc un eveniment deosebit.

Ministrul de Externe al României, Excelența Sa domnul Bogdan Lucian Aurescu, a înmânat ierarhilor Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei distincții din partea Președintelui României, domnul Klaus Iohannis.

Președintele României i-a conferit Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, OrdinulMeritul Cultural”, în grad de Comandor, Categoria G – „Cultele”, iar Preasfințitului Părinte Arhiereu Vicar Atanasie de Bogdania i-a conferit Ordinul NaționalPentru Merit”, în grad de Cavaler.

Ierarhii au primit distincțiile „în semn de înaltă apreciere și recunoștință pentru solidaritatea și dăruirea de care au dat dovadă în intensa lor activitate social-filantropică destinată cetățenilor români aflați pe teritoriul Republicii Italiene, contribuind astfel la limitarea impactului pe care actuala criză epidemiologică a avut-o asupra comunității românești și în special asupra categoriilor sociale vulnerabile.”

În cuvântul de mulțumire, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a subliniat faptul că distincțiile nu sunt acordate pentru merite individuale, ci ele reprezintă efortul colectiv și meritul întregii Episcopii, motiv pentru care le dedicăm tuturor clericilor, soțiilor clericilor și voluntarilor mireni, implicați în ajutorarea celor afectați material și moral de pandemie.”

Decretele privind decorarea ierarhilor au fost semnate de către Președintele Klaus Iohannis în luna august 2020.

La ceremonia de acordare a înaltelor distincții au participat Excelența Sa domnul George Bologan, Ambasadorul României în Italia, membri ai corpului diplomatic, precum și reprezentanți ai Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

 

 

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12466819