Alege limba:

Festivalul ”Dor de Eminescu” și lansarea Concursului de creație literară ”Slovă Românească în Episcopia Italiei

    În calendarul evenimentelor culturale anuale, ziua de 15 ianuarie este dedicată comemorării nașterii lui Mihai Eminescu, ”poetul nepereche” al românilor. Încă din anul 2010, Camera Deputaților din România a adoptat un proiect de lege prin care ziua de naștere a lui Mihai Eminescu a devenit Zi a Culturii Naționale, iar în Episcopia Italiei, perioada 15-30 ianuarie este dedicată omagierii marelui poet, în Festivalul”Dor de Eminescu”.

   În parohiile noastre, în măsura în care permit regulile sanitare în vigoare, se desfășoară diferite activități menite să evidențieze viața și opera „românului desăvârșit al culturii”, darși importanța pe care Eminescu o are în cultura românească, în deosebi ca reper identitar.

  Acest eveniment ne oferă ocazia de a demara concursul de creație literară Slovă Românească, care a ajuns anul acesta la a 8-a ediție. Concursul, care se va finaliza odată cu Zilele Limbii Române la începutul lunii septembrie, se adresează, în speță, tinerilor și copiilor din comunitățile noastre, dar este deschis tuturor vârstelor.

   Concurs de creație, ”Slovă Românească” face parte dintr-un proiect mai amplu, intitulat tot ”Slovă Românească”, proiect de conservare lingvistică și (re)conectare la identitatea națională.

   Urăm tuturor iubitorilor de ”slovă românească” succes și spor la scris!

Pr. Florin Haniș

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

13160120