Alege limba:

In memoriam: Părintele Nicolae Popa

Ziua de 3 august 2018 a fost o zi tristă pentru comunitatea ortodoxă română din orașul italian Pavia: părintele Nicolae Popa de la Parohia Ortodoxă Română „Toți Sfinții Români” s-a mutat la Domnul.

 

La data de 1 ianuarie 2003, s-a înființat parohia sus numită, prin grija părintelui Traian Valdman, la acea vreme vicar administrativ pentru Italia. Părintele Nicolae Popa, pictor bisericesc, membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România și arhidiacon la Arhiepiscopia Bucureștilor la acea vreme, a fost hirotonit preot de către IPS Mitropolit Iosif, al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, în data de 25 martie 2003 pe seama parohiei „Pogorârea Duhului Sfânt” din Milano. La data de 8 mai 2003 i s-a încredințat sarcina de a forma comunitatea parohială din orașul Pavia și în aceleași de a purta grija pentru comunitatea din viitoare filie Voghera.

 

La data de 1 septembrie 2003 s-a înființat parohia „Toți Sfinții Români” din Pavia, iar părintele Nicolae a fost numit în funcția de preot paroh. În anul 2003, în urma demersurilor făcute pe lângă Episcopia Romano - Catolică din Pavia, parohia primește spre folosință, în regim de comodat, biserica „San Siro”. Prin strădania părintelui paroh Nicolae Popa, în anul 2008, Parohia Ortodoxă Română „Toți Sfinţii Românidin Pavia, cu sprijinul Patriarhiei Române, a Secretariatului de Stat pentru Culte și a nouînființateiEpiscopii Ortodoxe Române aItaliei,a cumpărat lăcaşul de cult-biserica „San Siro”, avândacordul Consiliului Diocezan din Pavia, în frunte cu EpiscopulcatolicGiovani Giudici. Este prima biserică cumpărată de către o parohie ortodoxă română din Italia.Biserica a trecut printr-un proces de restructurare și a fost amenajată pentru a se putea sluji după rânduiala Bisericii Ortodoxe. Toate lucrărileau fost realizate sub atenta îndrumare a preotului paroh şi a soţiei acestuia, cu contribuţia, munca şi dăruirea enoriaşilor parohiei. Iconostasul bisericiia fost realizat şi instalat în anul 2011. Sculpturaşi icoanele au fost realizate în totalitate de către părintele Nicolae.

 

La data de 27 iunie 2009, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a târnosit altarul noii biserici și a binecuvântat lucrările efectuate.

 

Tot în anul 2009 a avut loc întâlnirea părintelui Nicolae cu Papa Benedict al XVI-lea, cu ocazia vizitei pe care acesta a efectuat-o în oraşul Pavia. Părintele paroh i-a dăruit Papei o icoană cu Domnul Iisus Hristos, pictată de sfinţia sa. În anul 2013, cu ocazia redeschiderii Duomului din Pavia, părintele Nicolae Popa a pictat şi a oferit două icoane cu Maica Domnului şi Domnul Iisus Hristos, icoane care azi străjuiesc la moaştele Sfântului Siro, patron al oraşului Pavia.

 

În perioada cât a păstorit la Pavia, părintele Nicolae Popa a ajutat și a asistat duhovnicește mii de creștini ortodocși, pe care i-a botezat, cununat, îndrumat și condus pe ultimul drum. A acordat asistență religioasă tuturor celor care au trecut pragul bisericii (români, basarabeni, ucraineni, bulgari, albanezi și sârbi), găsind pentru fiecare un cuvânt de întărire și de vindecare.

 

În ziua de 5 august 2018, părintele a fost prohodit de un sobor de preoți în frunte cu Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, la biserica din satul Bogdănești, comuna Tomșani, județul Vâlcea.

 

Veșnica lui pomenire din neam în neam!

 

Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2022/2023

13613566