Alege limba:

    Select your language

"Cât mai avem ceva sfânt
Vom trăi pe-acest pământ."

Cât trăim- Nicolae Dabija

Aniversarea a 105 ani de la unirea Basarabiei cu România

 

Câtă bucurie a adus odinioară în inimile fraților de peste Prut vestea că Țara lor se întoarce acasă. Ziua de 27 martie 1918 va rămâne în memoria românilor ca zi sfântă. Dregătorii vremii așa au decis: ,, ...trupul vechii Moldove, în puterea dreptului istoric și drepului de neam, pe baza principiului că noroadele singure să-și hotărască soarta lor, de azi înainte pentru totdeauna SE UNEȘTE CU MAMA SA ROMÂNIA. "- ACTUL UNIRII.Prezențe deosebite precum: Ion Inculeț, Pan(telimon) Halippa, Alexandru Marghiloman și mulți alții au consfințit la vremea lor ideea de românism pe ambele maluri ale Prutului.

Așa cum odinioara poetul și academicianul basarabean Nicolae Dabija suținea în fața fraților de limbă și credință "să scoatem sârma ghimpată de pe Prut dar și din mintea concetățeanului nostru"a venit vremea în care lumina din inimi să iasă de sub obroc. Aniversarea aceasta ne amintește că suntem fii Adevărului, ai Evangheliei, dar și ai aceluiași neam și ca mărturiile de odinioară trezesc sentimente de mărturisire chiar și astăzi, mai ales astăzi ! Nu putem să trecem cu vederea bucuria faptului că doar cu câteva zile în urmă limba română a fost reafirmata dincolo de Prut ca limbă națională  -o adevarată mărturisire !

Acest popas aniversar il pune în lumină și pe binecunoscutul preot și poet Alexie Mateevici născut tot pe 27 martie în anul 1888 creatorul poeziei Limba română, odă minunata devenită și Imn național. Deși se stinge cu puțin înainte de împlinirea mărețului ideal al Unirii la doar 29 de ani(24 august 1917), el este un autentic ctitor al românismului în Basarabia. Adevărata Basarabie nu poate gândi altfel decât în Hristos și în duh românesc. Conștiința de neam și credință o caracterizează iată, de atâta timp. Atât acasă cât și peste hotare poartă adânc întipărita această noțiune de identitate.

Mărturii ale vieții sfinte a românilor basarabeni le regăsim din plin și aici în Episcopia noastră a românilor ortodocși din Italia, unde de mai bine de 10 ani activează Misunea Sfântul Ierarh Nicolae-destinata basarabenilor. Zeci de parohii înființate și altele în curs de înființare slujesc cei peste 120.000 de basarabeni dovededind legătura puternică dintre noi toți în Duhul Evangheliei lui Hristos.

Evenimentul aniversar se dorește a fi punct de sprijin pentru un viitor care ne va uni și mai mult astfel încât sa dobândim iarăși cuvantul uimitor al psalmistului David: Cât de bine este și cât e de frumos sa locuiască frații împreună !

RESURSE

PORTALUL THEOFANIA

 

5 x 1000

 

 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

FONDUL SOLIDARITATEA

 
 

ȘTIRILE CELE MAI CITITE

SAN LORENZO DEI ROMENI

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

FTOUB ROMA

 
 

MISIUNEA SFÂNTUL IERARH NICOLAE

 

 
 

FACEBOOK

 

ULTIMELE PUBLICAȚII

ȘTIRI DIN VIAȚA EPARHIEI

 

NEPSIS

 
 

CENTRUL DE PELERINAJE

VĂ RECOMANDĂM

NUMĂRUL TOTAL DE VIZITATORI

14325109