Alege limba:

Patriarhul Daniel către românii de pretutindeni: Distanțele geografice mari să nu producă înstrăinare spirituală

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a transmis duminică un mesaj cu ocazia Zilei Românilor de Pretutindeni.

În mesaj, Patriarhul Daniel își exprimă dorința ca românii să aibă conviețuire armonioasă cu cetățenii din țările de adopție „mai ales acum când, în multe locuri din lume, criza morală, spirituală și economică se manifestă și prin tensiuni sociale care pot degenera în conflicte interetnice”.

 

Citește mai departe >>>

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 
14072470