Alege limba:

    Select your language

Comunicat de presă nr. 1 / 2024

Sub președinția Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, avându-l alături pe Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, în cursul zilei de joi, 15 februarie 2024, vor avea loc lucrările Adunării Eparhiale și Congresul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (EORI), evenimente ce se vor desfășura la Centrul Mariapoli (P.A.F.O.M), din localitatea Castel Gandolfo, în vecinătatea Romei.

Programul zilei va începe cu slujba de „Te Deum”, după care Preasfințitul Părinte Episcop Siluan va adresa, celor prezenți, un cuvânt de binecuvântare și de bun venit.

În cadrul Congresului Episcopiei, Arhidiaconul Sorin Adrian Mihalache, profesor la Facultatea de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iași, va susține Conferința cu tema: „MULTE SUFERINȚE ȘI UN SINGUR REMEDIU: MILA LUI DUMNEZEU” – O posibilă radiografie teologică și neurofiziologică despre miracolele vechi și recente ale compasiunii, după care va urma o sesiune de întrebări și discuții pe seama conferinței.

Va urma momentul saluturilor oficiale din partea autorităților civile române și italiene, invitate la eveniment: domnul Secretar de Stat al Departamentului pentru Românii de Pretutindeni, Gheorghe-Florin Cârciu, domnul Secretar de Stat pentru Culte, Ciprian Olinici,  domnul Anatolie Urecheanu, Ambasadorul Republicii Moldova în Italia și doamna Maria Antonetta, reprezentantul Centrului Mariapoli.

Preacucernicul Părinte Consilier Eparhial Gabriel Popescu, coordonatorul Departamentului pentru tehnologii și instrumente media, va prezenta și lansa oficial aplicația mobilă THEOFANIA, care se armonizează cu Portalul Mediatic Theofania.

În a doua parte a evenimentului, vor avea loc lucrările Sesiunii Ordinare a Adunării Eparhiale. În cadrul lucrărilor Adunării Eparhiale, va fi prezentată Darea de Seamă generală, privind activitatea pastoral-misionară, catehetică și culturală, socială și administrativă a Eparhiei, în cadrul căreia vor fi prezentate  rapoartele sectoarelor de activitate ale acesteia, aferente anului 2023 („Anul omagial al pastorației persoanelor vârstnice” și „Anul comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești (psalți)” în Patriarhia Română).

După aprobarea celor prezentate și a raportului financiar pentru anul 2023, precum și a planului bugetar pentru anul 2024, se vor prezenta perspectivele pastoral-misionare, social-filantropice și culturale, pentru anul 2024 (Anul omagial al pastoraţiei și îngrijirii bolnavilor” și  „Anul comemorativ al tuturor Sfinților tămăduitori fără de arginți”).

În după-amiaza zilei, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan va avea o întâlnire pastorală și duhovnicească cu soțiile clericilor, prezente la Congres, iar Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, îi va întâlni pe membrii mireni prezenți la eveniment. Clericii prezenți vor participa la o sesiune de lucru propusă de o comisie a Departamentului pentru Românii de Pretutindeni, privind sesiunea de depunere a proiectele de finanțare pentru anul 2024.

-----

Ce este Adunarea Eparhială?

Potrivit Statutului pentru Organizarea și Funcționarea Bisericii Ortodoxe Române și Statutului pentru Organizarea și Funcționarea Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (art. 13-16), Adunarea Eparhială este: „organism deliberativ pentru toate problemele cu caracter administrativ, cultural, social, filantropic, economic și patrimonial ale Episcopiei”. Președintele Adunării Eparhiale este Chiriarhul Episcopiei. Adunarea Eparhială a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei se compune din toți clericii din parohiile și mănăstirile Episcopiei, din stareții și starețele mănăstirilor Eparhiei și din câte doi reprezentanți mireni din fiecare parohie a Episcopiei.

 Ce este Congresul Episcopiei?

Congresul Episcopiei este un organism consultativ al eparhiei, la care participă, împreună cu membrii Adunării Eparhiale, preotesele și diaconițele din Eparhie, precum și toți monahii și mirenii implicați, în mod activ, în proiectele și activitățile propuse de Centrul Eparhial. Întâlnirea este organizată cu scopul de a permite clericilor și mirenilor Episcopiei să se cunoască si să coopereze mai bine, să fie cât mai ancorați în realitatea societății de astăzi și să se implice în proiectele desfășurate de Eparhie.

Aceasta este cea de-a zecea ediție a Congresului EORI.

 

Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI

RESURSE

PORTALUL THEOFANIA

 

5 x 1000

 

 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

FONDUL SOLIDARITATEA

 
 

ȘTIRILE CELE MAI CITITE

SAN LORENZO DEI ROMENI

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

FTOUB ROMA

 
 

MISIUNEA SFÂNTUL IERARH NICOLAE

 

 
 

FACEBOOK

 

ULTIMELE PUBLICAȚII

ȘTIRI DIN VIAȚA EPARHIEI

 

NEPSIS

 
 

CENTRUL DE PELERINAJE

VĂ RECOMANDĂM

NUMĂRUL TOTAL DE VIZITATORI

14341609