TIMPUL TRIODULUI[1] – TIMPUL ÎNTÂLNIRII CU DUMNEZEU

 

În ce chip dorește cerbul izvoarele apelor, așa Te dorește sufletul meu pe Tine, Dumnezeule.

(Psalmul 41, 1)

 

Perioada Triodului este perioada liturgică cea mai frumoasă din an. Este o adevărată școală a pocăinței dar și o școală a smereniei, o școală a rugăciunii dar și o școală a ascezei spirituale, care ne redeschide ușile Împărăției Cerurilor.

Triodul are trei săptămâni pregătitoare, care cuprind patru duminici înainte de începerea Postului Mare, urmate de alte șapte săptămâni, care cuprind șase duminici din Postul Mare.

Monahii, dintotdeauna au văzut în aceste zece săptămâni binecuvântate ale Triodului posibilitatea de a se întâlni mai mult cu Hristos, de a urca treptele pocăinței, de a avea curajul să urce Golgota pentru a se bucura mai mult de Înviere.

Cele zece săptămâni ale Triodului sunt cele zece trepte care ne duc spre plinătate, spre desăvârșire. Zece sunt și poruncile Domnului date lui Moise în Vechiul Testament. Cele patru duminici pregătitoare ne aduc aminte de cele patru zile ale facerii întregii lumi văzute. Cele șase duminici  închipuie ziua omului, ziua a șasea. Și toate la un loc, trebuie să ne ducă spre ziua Domnului, a șaptea duminică din post. Dacă rămânem doar la ziua omului, nu putem gusta din Înviere, nu putem gusta din plinătate. Pentru aceasta, avem nevoie de patru săptămâni ca să trecem de la cele trupești la cele sufletești și altele șase ca să trecem de la cele sufletești la cele Dumnezeiești.

Cum putem trăi mai deplin această perioadă? Gustând în fiecare săptămână și în fiecare duminică din comorile pe care Biserica ni le-a lăsat spre moștenire:

 

  1. Duminica Vameșului și a Fariseului– începem cu școala smereniei;
  2. Duminica Întoarcerii Fiului Risipitor– intrăm la școala pocăinței, dar învățăm și dragostea nemăsurată a Tatălui Ceresc. Brațele Părintești nu ne părăsesc niciodată;
  3. Duminica Înfricoșatei Judecăți– învățăm frica lui Dumnezeu - răspuns bun la Înfricoșata Judecată a lui Hristos să cerem;
  4. Duminica Izgonirii lui Adam din Rai, a iertării– suntem la școala iertării, căci doar iertând cu adevărat aproapelui nostru, putem fi iertați de către Domnul;
  5. Duminica Ortodoxiei (I-a din Post)– ne bucurăm de triumful Ortodoxiei asupra tuturor ereziilor (mai cu seama cea iconoclastă) și cinstim icoanele – marea comoară a credinței noastre;
  6. Duminica Sfântului Grigore Palama (a II-a din Post)– învățăm Rugăciunea Inimii, și ne bucurăm că prin rugăciune omul ajunge să-L cunoască pe Dumnezeu;
  7. Duminica Sfintei Cruci (a III-a din Post)– popasul de la jumătatea Postului. Ne aducem aminte că dacă prin lemn a venit căderea omului în Rai, prin lemnul Sfintei Cruci mântuire se aduce la toată lumea, și că, fără Cruce, nu este Înviere;
  8. Duminica Sfântului Ioan Scărarul (a IV-a din Post)– cercetăm cele 30 de trepte ale Dumnezeiescului urcuș, ca să ajungem la desăvârșire;
  9. Duminica Sfintei Maria Egipteanca (a V-a din Post)– învățăm adevărata pocăință și adevărata sfințenie, prin viața Cuvioasei Maria Egipteanca;
  10. Duminica Intrării Domnului în Ierusalim – ne bucurăm primindu-l pe Împăratul Împăraților, pe Hristos, care l-a Înviat pe Lazăr a patra zi din mormânt,  arătându-ne că a venit ca să biruie moartea și să aducă viață neamului omenesc.

 

Urcând cele zece trepte ajungem în Săptămâna Patimilor, după modelul căreia creștinii trăiesc fiecare zi din săptămânile din an. Miercurea Mare este model pentru fiecare miercuri din an, pomenind faptul că în această zi Hristos a fost vândut. Vinerea mare este model pentru fiecare vineri din an, pomenind faptul că în această zi Hristos a fost răstignit. Iar Duminica cea Mare a Paștilor este model pentru fiecare duminică din an, este ziua în care prăznuim Învierea Domnului.

Dar oare ... dacă viața noastră nu s-ar axa pe rânduielile Bisericii, și în vreme de post nu am posti, în vreme de rugăciune nu ne-am ruga, în vreme de pocăință nu ne-am pocăi ... când va veni vremea Învierii, ne-am putea bucura cu adevărat? “Căci ce înseamnă ... a urma lui Hristos? Înseamnă a cerceta şi a-ţi însuşi învăţătura Evangheliei, a avea Evanghelia ca singur îndreptar al lucrării minţii, al lucrării inimii, al lucrării trupului, înseamnă a-ţi lua felul de a gândi din Evanghelie, a-ţi rândui simţirile inimii potrivit Evangheliei şi a sluji drept chip viu al Evangheliei prin toate faptele, prin toate mişcările tainice şi vădite.” (Sf. Ignatie Briancianinov)

Fie ca Domnul să ne scoată mai înțelepți în cele duhovnicești din această școala a Triodului, ca zi de zi, săptămână de săptămână, lună de lună și an de an, să trăim tot mai aproape de cele Dumnezeiești, lăsând în spate cele lumești.

 

 

     † Atanasie de Bogdania

Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei[1]Triodul, numită și perioada prepascală, este perioada liturgică cuprinsă între Duminica Vameșului și Fariseului și Sâmbăta Mare (înainte de Paști), în total 10 săptămâni care ne pregătesc pentru Învierea Domnului.

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12466869