Alege limba:

 

24 Ianuarie - 164 de ani de la Unirea mică
 
 
 

În urmă cu 164 de ani , în data de 24 ianuarie 1859, avea loc Unirea Principatelor Române, Adunarea Electivă a Țării Românești proclamând alegerea ca domn a lui Alexandru Ioan Cuza. Prin Unirea Țării Românești cu Moldova se declanșează procesul fondator al României moderne.

La sărbătorirea acestui moment istoric, al Micii Uniri, se intonează “Hora Unirii” care prin simplitatea și frumusețea versurilor a devinit în conștiința colectivă un adevărat simbol.

„Hora Unirii” (titlul original „Hora Unirei”) este un poem de opt strofe scris de Vasile Alecsandri şi publicat în 1856, cu trei ani înainte de Unirea Principatelor, în revista „Steaua Dunării” iar linia melodică a fost compusă de Alexandru Flechtenmacher.

Aceasta a fost descrisă de Mihai Eminescu drept „cea mai frumoasă horă a neamului românesc.”

Comemorând acest act istoric, în  Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, astăzi se săvârșesc slujbe de Te Deum și diverse activități artistice și didactice.

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 
14074677