Alege limba:

Viața Părinților Bisericii promovează pacea în suflete și în societate: Patriarhul Daniel, mesaj pentru Conferința de la Bose

Patriarhul Daniel a transmis un mesaj cu prilejul celei de-a 28-a Conferințe Intercreștine Internaționale de Spiritualitate Ortodoxă organizată, în perioada 6-9 septembrie 2022, la Mănăstirea Bose din Italia.

 

Preafericirea Sa adresează un cuvânt de apreciere pentru organizatori, care promovează de aproape trei decenii spiritualitatea și teologia patristică ortodoxă.

 

„În lumea de astăzi, dominată de egoism și de lăcomie, patimi ce declanșează, la rândul lor, multă dezbinare și conflicte, viața de rugăciune și de pocăință a Părinților Bisericii reprezintă o cale sigură de promovare a păcii și armoniei din sufletul omului și, implicit, din societatea în care acesta trăiește”, afirmă Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

 

Citește mai departe >>>

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 
 
 

 

 
 
14072389