Mesaj de condoleanțe cu ocazia decesului tatălui părintelui Laurențiu Costache (Teramo) și al părintelui Claudiu Costache (Ascoli)

Preacucernici Părinți Laurențiu și Claudiu,

Stimate Doamne Preotese ,

Îndoliată Familie,

Am aflat cu întristare despre trecerea la cele veșnice, a robului lui Dumnezeu Aurel preotul, tatăl părintelui Laurențiu Costache (Teramo) și a părintelui Claudiu Costache (Ascoli) și soț, tată, socru, unchi și bunic pentru cei care faceți parte din familia sa.

Dacă primul simțământ care ne încearcă la moartea celor apropiați este întristarea, îndreptându-ne spre Domnul Hristos, biruitorul morții, întristarea noastră se preface în mângâiere, dispunându-ne inima să primească cuvântul psalmistului care zice: "Fericită este calea în care mergi astăzi suflete, că s-a gătit ție loc de odihnă".

La acest moment de încercare pentru întreaga voastră familie, mă rog, împreună cu clerul și cu credincioșii din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, pentru iertarea și veșnica odihnă a sufletului robului Său Aurel preotul, acolo unde toți drepții se odihnesc, iar pe cei rămași întristați de pe urma plecării sale, Domnul milei să vă mângâie și să vă întărească cu Harul Său.

Pomenire veșnică sufletului robului lui Dumnezeu Aurel preotul!

Cu părintească îmbrățisare și arhierească binecuvântare,

 

† Episcopul Siluan

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

Urgența Coronavirus

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

   Calendarul Tuturor Sfinților 2020 

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  12106646