Mesaj de condoleanțe la trecerea în veșnicie a robului lui Dumnezeu Aurel, bunicul Preoteselor Simona Cazacu (Lodi) și Daniela Porumb (Romano di Lombardia)

 

Cucernice Preotese Simona și Daniela,

Preacucernici Părinți Protopopi Nicolae și Gelu,

Îndoliată Familie,

Distinsă asistență,

 

Trecerea în veșnicie a bunicilor noștri marchează un moment aparte din viața noastră, trezind duioase și adânci amintiri, ce ne readuc în vremea copilăriei. Astfel este, foarte probabil, și cazul preoteselor Simona și Daniela, ostenitoare și slujitoare alături de soții lor, Părinții Protopopi Nicolae și Gelu, la trecerea în veșnicie a bunicului lor, robul lui Dumnezeu Aurel.

Împreună cu Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar, Atanasie de Bogdania, cu clerul, monahii și credincioșii din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, dorim să vă adresăm gândul nostru de împreună-rugăciune și de condoleanțe, în aceste momente de încercare, și, totodată, să aducem mărturia noastră de credință și de nădejde creștinească, încredințați fiind că Mântuitorul Hristos, Biruitorul morții, a Cărui naștere urmează să o prăznuim, a redeschis porțile Raiului pentru tot sufletul care crede în El și Îi urmează. Odată cu învierea Mântuitorului Hristos, moartea nu mai are ultimul cuvânt, ea devenind pentru cel credincios un paști – o trecere de la cele pământești și pieritoare la cele cerești și veșnice.

Rugăciunea noastră se îndreaptă, în aceste momente, către Hristos Domnul, cerându-I să ierte robului Său, Aurel, toată greșeala cea cu voia și cea fără de voie și să-l odihnească în Împărăția Sa, acolo unde nu mai este durere, nici întristare, nici suspin. Ne rugăm, de asemenea, Preasfintei Născătoare de Dumnezeu să  mângâie întreaga familie îndoliată, îndreptându-ne un gând special de condoleanțe către nepoatele celui adormit, Preotesele Simona și Daniela, și către soții acestora, Părinții Protopopi Nicolae și Gelu, și către fiii lor.

Veșnică să fie pomenirea robului lui Dumnezeu Aurel, din neam în neam!

Cu părintească îmbrățișare familiei îndoliate și cu arhierească binecuvântare,

 

Episcopul SILUAN

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

 

 

Roma, 23 Decembrie 2019.

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12559445