Mesaj de condoleanțe la trecerea în veșnicie a robului lui Dumnezeu Pompiliu, tatăl Preotesei Ruxandra Militaru – Roma – Ostia 1

 

Stimată Doamnă Ioana,

Cucernică Preoteasă Ruxandra și Preacucernice Părinte Vicar Eparhial Gheorghe,

Îndoliată Familie,

Distinsă asistență,

 

 

Am aflat cu întristare vestea trecerii în veșnicie a robul lui Dumnezeu Pompiliu, soțul, tatăl, bunicul sau rudenia voastră, a celor care faceți parte din familia sa. Dar, pentru că nu voim să ne întristăm ca cei care nu au nădejde (cf. 1 Tes. 4, 13), ne adresăm frățiilor voastre pentru a da mărturie, împreună cu Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar, Atanasie de Bogdania, cu clerul, monahii și credincioșii din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, că viața cea pământească nu reprezintă decât tinda vieții celei veșnice. Căci, de când Dumnezeu-Omul, a Cărei naștere urmează să o prăznuim, a murit și a înviat, moartea s-a prefăcut în paști, adică în trecerea la viața cea fără de sfârșit, împreună cu Cel Care ne-a dăruit-o, Mântuitorul Iisus Hristos.

Rugăciunea noastră se îndreaptă, în aceste momente, către Biruitorul morții, cerându-i să ierte robului Său, Pompiliu, toată greșeala cea cu voia și cea fără de voie și să-l odihnească în Împărăția Sa, acolo unde nu mai este durere, nici întristare, nici suspin. Ne rugăm, de asemenea, Preasfintei Născătoare de Dumnezeu să o mângâie și s-o întărească pe soția celui plecat dintre noi, Doamna Ioana, precum și întreaga familie îndoliată. Avem un gând special de rugăciune și de condoleanțe pentru fiica celui adormit, Preoteasa Ruxandra, pentru soțul acesteia, Părintele Gheorghe, Vicarul nostru eparhial, și pentru nepoții Maria și Matei.

Veșnică să fie pomenirea robului lui Dumnezeu Pompiliu, din neam în neam!

Cu părintească îmbrățișare familiei îndoliate și cu arhierească binecuvântare,

 

+ Episcopul Siluan

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

 

 

Roma, 23 Decembrie 2019.

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12559507