Mesaj de condoleanțe la trecerea în veșnicie a roabei lui Dumnezeu Ana, mama Pr. Vasile Andreca

 

Preacucernice Părinte Vasile,

Îndoliată Familie,

Distinsă asistență,

 

Am aflat, cu părere de rău, vestea trecerii în veșnicie a roabei lui Dumnezeu Ana, mama, bunica sau rudenia voastră, a celor care faceți parte din familia sa.

Despărțirea de cei dragi este mereu dureroasă și, cu atât mai mult, atunci când e vorba de Mama. Dar, în același timp, toate amintirile frumoase, legate de mama, îi păstrează vie amintirea în inima copiilor și a nepoților ei. Iar legătura aceasta, de duioasă iubire, nu se întrerupe niciodată, ci dăinuie veșnic, transmițându-se din generație în generație. Legătura de suflet cu mamele trecute în veșnicie se întărește prin rugăciunea celor rămași, cu nădejde în milostivirea și iubirea lui Dumnezeu, mai ales atunci când mamele și bunicile sunt, la rândul lor, rugătoare și credincioase, așa cum a fost și cazul roabei lui Dumnezeu Ana.

În aceste momente de încercare, la adormirea mamei fratelui nostru împreună-slujitor, Părintele Vasile Andreca, de la Parohia Sfânta Cuvioasă Parascheva, din localitatea Terni - Italia, dorim să transmitem, împreună cu Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania, cu clerul, monahii și credincioșii din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, gândul nostru de rugăciune pentru iertarea și odihna sufletului nou răposatei, Ana, precum și condoleanțele noastre întregii familii îndoliate.

Veșnică să fie pomenirea roabei lui Dumnezeu Ana, din neam în neam!

Cu părintească îmbrățișare familiei îndoliate și cu arhierească binecuvântare,

 

+ Episcopul Siluan

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

 

 

Roma, 24 Februarie 2020.

 

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12466809