Mesaj de condoleanțe cu ocazia decesului fratelui părintelui Valeriu Drăgănescu (Venaria Reale)

Preacucernice Părinte Valeriu,

Stimată Doamnă Preoteasă,

Îndoliată Familie,

 

Am aflat cu întristare despre trecerea la cele veșnice, a robului lui Dumnezeu, Ioan, fratele părintelui Valeriu (Venaria Reale).

Dacă primul simțământ care ne încearcă la moartea celor apropiați este întristarea, îndreptându-ne spre Domnul Hristos, biruitorul morții, întristarea noastră se preface în mângâiere, dispunându-ne inima să primească cuvântul psalmistului care zice: "Fericită este calea în care mergi astăzi suflete, că s-a gătit ție loc de odihnă".

La acest moment de încercare pentru întreaga voastră familie, ne rugăm, împreună cu clerul, monahii și credincioșii din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, pentru iertarea și veșnica odihnă a sufletului robului Său, Ioan, acolo unde toți drepții se odihnesc, iar pe cei rămași îndurerați Domnul milei să vă mângâie și să vă întărească, cu Harul Său.

Pomenire veșnică sufletului robului lui Dumnezeu Ioan!

Cu părintească binecuvântare și îmbrățișare familiei îndoliate,

 

† Episcopul Siluan

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12466868