Mesaj de condoleanţe cu ocazia decesului tatălui Părintelui Silviu Sas - Cesena

 

Preacucernice Părinte Silviu,

Stimată Doamnă Preoteasă,

Îndoliată Familie,

 

 Am aflat cu întristare de trecerea întru veșnicie a robului lui Dumnezeu Genu, tatăl părintelui Silviu Sas de la parohia din Cesena, Italia

Despărțirea de cei dragi este, în ciuda credinței noastre, grea, cu atât mai mult atunci când e vorba de tata sau de mama. Dar credința noastră ne vine în ajutor și ne aduce mângâiere și întărire, amintindu-ne că despărțirea de cei mutați din viața aceasta este de scurtă durată. Viața noastră întreagă este o pregătire pentru a ne adăuga la cei care au plecat dintre noi și au intrat în veșnicie. De aceea, cuvintele cuprinse în rugăciunile și cântările de la înmormântare au menirea de a ne reaminti rostul viețuirii pe pământ - mântuirea - și locul unde suntem chemați să mergem: „acolo unde nu este durere, nici întristare, nici suspinare, ci viață fără de sfârșit”.

Împreună cu Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar, Atanasie de Bogdania, cu clericii, monahii și credincioşii din eparhia noastră, Îl rugăm pe Mântuitorul Hristos Cel înviat din morți să odihnească sufletul robului Său, Genu, în lumina cea neînserată a Împărăţiei Sale, unde drepţii ca luminătorii strălucesc, şi să mângâie familia îndoliată şi pe toţi cei care azi sunt întristaţi de plecarea sa dintre noi.

Veşnică odihnă robului lui Dumnezeu, Genu, și pomenirea lui din neam în neam!

Cu arhierească binecuvântare și cu părintească îmbrățișare pentru familia îndoliată,

 

† Episcopul SILUAN

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Agenda creștinului 2020

Calendar 2020 pentru familia ta

 

 Calendarul Tuturor Sfinților 2020 

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12300749