Trecerea la Domnul a PC Părinte Sorin Istrătescu  – L’Aquila (1959-2021)

Cu părintească durere, aducem la cunoștință că, în noaptea aceasta, fiul episcopiei noastre și fratele nostru împreună-slujitor, Părintele Sorin Istrătescu (de la L’Aquila), a trecut în veșnicie.

 

Pr. Sorin Istrătescu s-a născut la Sibiu, pe data de 22.05.1959. Studiile liceale le-a făcut la Sibiu (promoția 1979), tot aici absolvind și Facultatea de Teologie Ortodoxă, în anul 1990. A fost hirotonit preot, în anul 2000, pe seama catedralei “Sfinții Trei Ierarhi”, din Timisoara, de IPS Nicolae Mitropolitul Banatului. Începând cu data de 05.10.2009, părintele Sorin Istrătescu a fost numit preot paroh la Parohia “Sfinții Ierarhi Atanasie și Chiril, patriarhii Alexandriei”, din localitatea L’Aquila.

 

Ne rugăm, împreună cu Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania, cu clerul, monahii și credincioșii întregii Episcopii, pentru Preoteasa Ana și pentru fiul lor, Dominik, ca să se reverse peste dânșii mângâierea cea de Sus și harul dumnezeiesc, cel dătător de pace și liniște.

Un gând aparte de rugăciune se îndreaptă către credincioșii Parohiei “Sfinții Ierarhi Atanasie și Chiril, patriarhii Alexandriei”, care astăzi își sărbătorește hramul, către toți cei care l-au cunoscut și prețuit, care l-au iubit și ascultat pe păstorul și părintele lor.

 

Veșnică odihnă robului lui Dumnezeu Preotul Sorin, împreună-slujitorul nostru, și pomenirea lui din neam în neam!

 

+Episcopul Siluan

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

 

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12502928